مسئول کاردکس و کنترل موجودی

کاردکس بعنی چه ؟

به عمل ثبت و نگهداری گوناگون مربوط به فعل و انفعالات یک کالا در انبار جهت آگاهی از مقدار وارده ، صادره ، موجودی و محل نگهداری آن سیستم کاردکس گفته می شود .

در قدیم بدلیل فقدان سیستمهای مکانیزه و کامپیوتری کلیه این فعالیتها و ثبت گردش اقلام در کارتهای کاردکس و کاملاً دستی انجام می شده . به تدریج و با ورود کامپیوتر و تکنولوژی مدرن به مباحث انبار تبدیل این کارتها در نرم افزارهای مربوط به انبار و حسابداری ذهن کاربران این بخش را معطوف به خود نمود تا جایی که با استفاده از سیستمهای کنترل موجودی و مکانیزه مختص انبار تمامی این موارد در کامپیوتر گنجانیده شده و کلیه عملیات دستی از انبارها حذف گردید و گاهاٌ میز عریض و طویل کاردکس نویسها در انبارهای بزرگ تبدیل شد به یک نفر و یک دستگاه کامپیوتر به انضمام یک سیستم نرم افزاری انبار .

ذاتاٌ کاردکس در انبار به نحوی تعریف می شود که قابلیت ردیابی و کنترل مقداری هر قلم کالا را در هر بازه زمانی و تاریخی که نیاز باشد به انبار گزارش نماید .حفظ مقدار موجودی لحظه ای در این بین برای درج در کاردکس بسیار پر اهمیت است و این خود یکی از فاکتورهای ارزیابی عملکرد هر انبار خواهد بود . این مقادیر معمولاٌ با مقادیر عملیات انبارگردانی در هر موقعی از سال مالی که اجرا شود بر اساس اطلاعات ثبت شده در کاردکس خواهد بود . چنانچه این بررسی منجر به بروز مغایرتی بین مقادیر مندرجه و یا ثبت شده در کاردکس کالا و مقادیر فیزیکی کالا شود این دریافت کالا در انبار خواهد بود . چنانچه به راحتی بتوانیم عملیات گردش کالا در انبار را بر اساس اسناد مثبته ردیابی نماییم به راحتی می توانیم پی به دلایل این مغایرتها برده و عملیات اصلاحی و یا پیشگیرانه ای را در این راستا تعریف نماییم .

کنترل موجودی یعنی چه ؟

از روش های مورد استفاده جهت اطمینان از حفظ سطح موجودی کالا می باشد . هدف از کنترل موجودی ، بررسی و نگهداشت سطحی از موجودی است ، که هزینه های سیستم را کمینه می کند . کنترل موجودی جریانی است که ضمانت می کند اقالم موجود سازمان با در نظر گرفتن عوامل زمان ، مکان ، تعداد ، کیفیت و هزینه ، برای بخش های مدیریت تولید ، توزیع ، فروش ، مهندسی در دسترس باشد . آنچه در کنترل موجودی از اهمیت ویژه برخوردار است میزان سفارش و زمان سفارش می باشد .و…

در بالا توضیح کلی در مورد کارتکس و کنترل موجودی برای کارآموزان علاقمند به شرکت در این رشته ی شغلی داده شد در صورت تمایل می توانید در کلاس های آموزشی این رشته که به تعداد محدود در موسسه آموزشی گات به زودی آغاز خواهد شد ثبت نام فرمایید .

بازار کار

همان طور که از توضیحات بالا مشخص است بازار کار این شغل گسترده بوده و در ضمن کارآموزانی که کلاس های آموزشی را با نمرات بالا قبول شوند از طرف این موسسه به مراکز مربوط جهت اشتغال به کار معرفی خواهند شد .