اگر قصد دارید تور لیدری موفق شوید و این حرفه را به صورت جدی و قانونی ادامه دهید ابتدا باید در دوره های راهنمای تور شرکت گنید. برای ثبت نام در کلاس های آموزشی تور لیدر می توانید به یکی از آموزشگاه های معتبر در نزدیکی محل کار یا منزلتان رجوع کنید تا از روزها و ساعات برگزاری کلاس ها اطلاعات لازم را کسب کنید.

کلاس های آموزشی تور لیدر

با توجه به گرایشی که در این زمینه انتخاب می کنید، کلاس های شما از 6 تا 9 ماه به طول می انجامد. در این دوره از تور لیدری با دروس و سر فصل هایی آشنا می شوید که لازمه ی شغل راهنمای گردشگری می باشد. سرفصل هایی مانند: آشنایی با قوانین و مقررات تور گردانی، فنون و مهارت های تور گردانی، مبانی جغرافیای گردشگری، الگوهای رفتاری و آداب معاشرت در گردشگری، جاذبه های تاریخی و فرهنگی، مدیریت بحران و پاسخ به شرایط ضروری، زبان تخصصی اکو توریسم و بسیاری دیگر از موارد مورد نیاز سفر به شما آموزش داده می شود.

شرایط اخذ کارت تور لیدری

  • داشتن حداقل مدرک کارشناسی و یا برگه اشتغال به تحصیل در مقطع کارشناسی (ترم 3 به بالا)
  • شرکت در کلاس های آموزش تور لیدری و کسب حداقل نمره 12
  • قبولی در آزمون سراسری که توسط سازمان میراث فرهنگی گردشگری برگزار می شود

وظایف و ویژگی های تو لیدری

تور لیدر مسئولیت های متفاوتی دارد که در هر کدام باید بهترین باشد، اما از وظایف اصلی او می توان به مدیریت هزینه ها و زمان، همچنین نظارت بر انجام درست کارهای برنامه ریزی شده اشاره کرد. راهنمای تور باید حافظه ی تصویری و حفظیات خوبی داشته باشد تا بتواند تمامی رویدادها، اطلاعات تاریخی و معماری، جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، صنایع دستی، آثار باستانی و … را به ذهن خود بسپارد و به زبانی ساده و قابل فهم به گردشگران تور خود توضیح دهد. این توضیحات باید به گونه ای باشد که مسافرین به خوبی با فرهنگ و تاریخچه ی شهر یا کشور مورد نظر آشنا شوند و به خاطر بسپارند.