برای این که تور لیدری مجرب و حرفه ای باشید باید یکسری شرایط و قوانین را رعایت فرمایید. در واقع برای موفقیت در کارتان باید با ملزومات یک تور لیدر آشنا باشید و تمامی آن ها را رعایت فرمایید. ملزومات کاری یک تور لیدر به چند دسته تقسیم می شوند که شما را در این مقاله با آن ها آشنا خواهیم کرد.

یک نکته مهم و اساسی را قبل از توضیحات به شما متذکر خواهیم شد: از قضاوت و تعصبات بیجا پرهیز کنید، تا بتوانید به عنوان یک تور لیدر به فعالیت خود ادامه دهید، این را بپذیرید که انسان ها با یکدیگر متفاوت هستند و قدرت تحمل و درکتان را بالا ببرید.

تور لیدری صبور باشید!

اولین و مهم ترین خصوصیتی که به عنوان یک تور لیدر باید از آن بهره مند باشید صبور بودن است. با صبر و شکیبایی می توانید تمامی مسائل و مشکلات را به راحتی حل کنید و جو گروه را مثبت و پر شور نگه دارید. همان طور که می دانید از کودک 5 ساله تا فردی 60 ساله در تور گردشگری شما حضور دارد که در کمال آرامش باید پاسخگوی تمامی نیازهای آن ها باشید و با در نظر گرفتن روحیات تمامی افراد محیطی فرح بخش را ایجاد کنید.

تسلط و آشنایی کامل نسبت به مقصد گردشگری

شما به عنوان یک راهنمای گردشگری باید در مورد تمامی جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، صنایع دستی، آثار باستانی، موزه ها، معماری بناها، فرهنگ و زبان مردم بومی، تفرجگاه ها، اقامتگاه و هتل و مسیرهای دسترسی به درمانگاه و بیمارستان اطلاعات دقیق داشته باشید.

این که بتوانید در مدت زمان محدود بهترین و به یادماندنی ترین خاطرات را برای مسافرین تور خود ثبت کنید، همه و همه نیازمند تسلط و آشنایی کامل شما نسبت به مقصد گردشگری دارد. پس دومین ملزومات یک تور لیدر مشرف بودن او نسبت به شهر است.

داشتن تحصیلات و گذراندن دوره های تور لیدری

در کنار خصوصیات اخلاقی و تجربیاتی که دارید باید تحصیلات دانشگاهی نیز در این زمینه داشته باشید و یا دوره های تور لیدری را در یکی از آموزشگاه های معتبر ببینید و با کسب نمره قبولی از این دوره ها باید در آزمون سراسری میراث فرهنگی و گردشگری ثبت نام کنید و پس از قبولی در این آزمون و مصاحبه می توانید به در یکی از شرکت ها و موسسات گردشگری فعالیت خود را آغاز کنید.