تور لیدر موفق

برای این که تور لیدری موفق باشید باید از چندین نظر بی عیب و نقص باشید و البته دانش کاملی از سفر و ویژگی های راهنمای گردشگری را کسب کنید. اما برای پاسخ به این سوال 3 مرحله را در پیش رو دارید که یک به یک آن ها را برای شما توضیح خواهیم داد. به راستی چگونه تور لیدری موفق باشیم؟

دوره های تور لیدری

برای این که بتوانید به طور قانونی و رسمی  در زمینه ی تور لیدری فعالیت داشته باشید و در یکی از آژانس های معتبر گردشگری فعالیت خود را آغاز کنید باید ابتدا در یک آموزشگاه دوره های تور لیدری را با موفقیت بگذرانید و البته تمامی دروس و سرفصل های آموزش داده شده را یاد بگیرید و حفظ باشید. برخی از این دروس عبارتند از:

قوانین و مقررات گردشگری

سخنوری و فن بیان

اخلاق حرفه ای گردشگری و آداب معاشرت

اکوتوریسم و طبیعت گردی

فنون و مهارت های تور گردانی

شناخت صنعت گردشگری

شناخت روحیات ملل و …

پس از گذراندن این دوران باید با حداقل نمره 12 در امتحان آموزشگاه قبول شوید تا بتوانید در آزمون سراسری که توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود شرکت نمایید. بهتر است بدانید این آزمون تنها سالی 2 بار در ماه های بهمن و مرداد برگزار می شود و تنها در این دو نوبت می توانید در آزمون تور لیدری شرکت کنید. اگر مسلط به زبان های خارجی مانند زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسه، اسپانیایی، ترکی استانبولی و … هستید باید در آزمون مصاحبه زبان های خارجی نیز شرکت کنید.

ویژگی ها تور لیدر موفق

از ویژگی های یک تور لیدر موفق می توان به مدیریت صحیح و دقیق زمان و هزینه ها، مسئولیت پذیر و دلسوز، جوان و پر انرژی، مصمم و توانمند، باهوش و زرنگ، خوش سر و زبان، وفادار و با صداقت، دارای اعتماد به نفس، سالم و تندرست، آراسته و مرتب، آینده نگر، انعطاف پذیر، روابط عمومی بالا و دارای شخصیت گرم و پر شور اشاره کرد. تا به این جا تا حدودی پاسخ چگونه تور لیدری موفق باشیم را داده ایم.

خصوصیات تور لیدر موفق

با انگیزه، ماجراجو و انرژی مثبت

این انرژی مثبت و شور و هیجان شماست که باقی افراد را در گروه شاد و پر انرژی می کند. این شما هستید که انرژی مثبت را به تور منتقل می کنید، پس به عنوان یک تور لیدر حرفه ای فراموش نکنید که همیشه حس هیجان و ماجراجویی در شما زنده باشد تا لحظات سفر به بهترین روش ممکن سپری شود.

مدیریت، سازماندهی و آینده نگری

در مرحله اول پس از گذراندن کلاس های آموزش تور لیدر و اخذ کارت تور لیدری می بایست توانایی مدیریت زمان و هزینه ها را داشته باشید، به این صورت که تمامی مخارج سفر را از روز اول تا روز آخر براورد کرده و طبق آن خرج کنید. شما به عنوان راهنمای تور باید در مدت زمان محدودی که در اختیار دارید بیشترین و بهترین جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، صنایع دستی، آثار باستانی، مناطق سر سبز و … را به مسافرین تور خود معرفی کنید تا سفری به یادماندنی در ذهنشان باقی بماند. با آینده نگری می توانید بدون داشتن استرس تور مسافرتی بی نظیری را برگزار کنید که در آن مسافرین خوشنود و خوشحال از سفر باشند.