اگر قصد دارید به عنوان یک تور لیدر داخلی فعالیت خود را آغاز کنید ابتدا می بایست آموزش های لازم را در این باره در یک موسسه آموزش لیدر تورهای داخلی ببینید و با کسب تجربه در سفرهای متعدد تبدیل به یک تور لیدر حرفه ای و مجرب شوید. اما اگر می خواهید یک تور لیدر درجه یک باشید علاوه بر خواندن دروس عملی می بایست تجربیات مفیدی از سفرهای خود بدست بیاورید و البته یکسری خصوصیات اخلاقی لازم و ضروری برای راهنمایان تور وجود دارد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

آموزش لیدر تورهای داخلی در آموزشگاه

لازم است بدانید برای شروع فعالیت تور لیدریتان باید مجوز و یا مدرکتان را از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بگیرید و قبل از آن در کلاس دوره های تور لیدری ثبت نام کنید و آموزش های لازم را ببینید. این دوره ها حدودا 6 ماهه برگزار می شوند و اساتید مربوطه شما را با بانی اکوتوریسم، شناخت صنعت گردشگری، آشنایی با قوانین و مقررات تورگردانی، الگوهای رفتاری در گردشگری، معماری ایران و جهان، میراث فرهنگی و صنایع دستی، اقلیم شناسی، اکو توریسم و گردشگری و … آشنا خواهند کرد.

شما باید تمامی این دروس را مانند الفبای فارسی حفظ باشید. داشتن اطلاعات دقیق در مورد جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، مسیرهای سر سبز، آب و هوا، لوازم ضروری سفر، مراکز خرید و رستوران های شهر یا منطقه ای که به آن تور می برید نیز جزء اطلاعات لازم و ضروری است که باید یک راهنمای تور آن ها را از حفظ باشد.

ویژگی لیدر تورهای داخلی

یک تور لیدر حرفه ای علاقه مند به کشف مناطق بکر و جدید گردشگری است تا مسافرین تور خود را با جاذبه های گردشگری جدید آشنا کند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی شما با یک جست و جو در اینترنت و شبکه های اجتماعی به راحتی می توانید در مورد مناطق گردشگری شهر مورد نظر اطلاعاتی بگیرید اما تور لیدر باید اماکن تفریحی و یا جاذبه های گردشگری منحصر به فرد هر شهر از ایران را بلد باشد و هیجان را به افراد تور خود تزریق کند.

برنامه ریزی و مدیریت زمان و هزینه ها یکی از ویژگی های اصلی یک راهنمای تور می باشد. تور لیدر باید با مدیریت پولی که در اختیار دارد بهترین خدمات را ارائه دهد و در مدت زمان مشخص شده تمامی مکان های دیدنی را به مسافران خود نشان دهد.

خوش رویی، روابط عمومی بالا، صبر، اعتماد به نفس، مهربانی، مدیریت شرایط بحرانی و سلامتی جسم و روان از دیگر خصوصیات اخلاقی و رفتاری یک راهنمای گردشگری درجه یک می باشد. در واقع اگر یکی از این موارد را نداشته باشید به مشکل برخواهید خورد. پس اگر حتی در یکی از این مهارت ها کمی ضعف دارید، برای تقویت آن تلاش کنید.