به طور کلی راهنمای تور ها به دو گروه تور لیدر داخلی و تور لیدر خارجی تقسیم می شوند. همان طور که از نامشان مشخص است تور لیدر داخلی تورهای مسافرتی داخل کشور و تور لیدر خارجی تورهای مسافرتی خارج از کشور را برگزار می کند. در هر دو نوع وظایف راهنمای گردشگری یکسان است اما با توجه به این که مسیر تورهای داخلی نسبت به خارجی نزدیک تر است قطعا رهبری و برنامه ریزی آن کمی آسان تر است. در ادامه ما همراه باشید تا شما را بیشتر با یک تور لیدر داخلی آشنا کنیم.

چگونه تور لیدر داخلی شویم؟

برای این که بخواهید یک تور لیدر داخلی موفق باشید می بایست ابتدا دوره های تور لیدری را در یکی از آموزشگاه های معتبر بگذرانید تا به صورت تئوری در مورد این شغل جذاب و دشوار اطلاعات کافی بدست آورید. قبل از این که شما را با دروس تدریس شده در این کلاس ها آشنا کنیم، بهتر است بدانید علاقه ی شما نسبت به فرهنگ و معماری یک شهر، توانایی حفظ کردن اطلاعات ضروری مانند مسیرهای نزدیک و کشف جاذبه های گردشگری و اماکن تفریحی از دیگر ویژگی های یک تور لید داخلی درجه یک به شمار می رود.

دروسی که در این کلاس ها تدریس می شود شامل:

فرهنگ و اقوام ایران زمین

معماری ایران و جهان

شناخت اماکن تاریخی ایران

اکوتوریسم و گردشگری

شناخت صنعت گردشگری

میراث فرهنگ و صنایع دستی

موارد ذکر شده تنها بخشی از دروس مهم تدریس شده در این دوره های آموزشی می باشند، در واقع کتاب های قابل مطالعه و منابع آموزشی در اختیار شما عزیزان قرار می گیرند و پس از گذراندن این کلاس ها و کسب نمره قبولی در امتحان ها می توانید به راحتی در آزمون تور لیدری که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می کند شرکت کنید و پس از دریافت این کارت معتبر به عنوان یک تور لیدر فعالیت خود را در یک شرکت توریستی و گردشگری آغاز کنید.

اگر از سفر کردن و ماجراجویی لذت می برید و یا از کشف طبیعت های بکر شگفت زده می شوید شاید تور لیدری یکی از شغل های مناسب برای شما به شمار رود. تور لیدر داخلی نه تنها باید از جاذبه های گردشگری بکر و خاص شهرهای مختلف اطلاعات دقیق داشته باشد، بلکه می بایست با توجه به اقلیم شناسی و اطلاع از آب و هوای آن منطقه در روزهای سفر، به مسافرین لباس های مناسب و لوازم ضروری را متذکر شود. تور لیدر باید با برنامه ریزی دقیق و مشخص سفری بی نظیر را برای افراد تور خود رقم بزند.

تور لیدر دو زبانه

اگر به عنوان یک تور لیدر داخلی به زبان های دیگری مانند انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی و … مسلط باشید، می توانید تور لیدر توریست های خارجی باشید و آن ها را با فرهنگ، آثار باستانی، شهرهای تاریخی و غذاهای خوشمزه ایرانی آشنا کنید و در کنار آن ها از سفر لذت ببرید.