جاذبه های گردشگری اصفهان

اصفهان یکی از زیباترین و بهترین شهرهای توریستی ایران است که سالیانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی به آن سفر می کنند. اصفهان ملقب به نصف جهان دارای جاذبه های گردشگری بی شماری است که هر کدام جذابیت های خاص خود را دارد. راهنمایان گردشگری به راحتی می توانند این شهر افسانه ای را به مسافرین تور خود معرفی کنند زیرا در هر گوشه ای از اصفهان یک بنای تاریخی و فوق العاده وجود دارد. در این بخش 4 تا از بهترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری را برای افرادی که شغل تور لیدری دارند را معرفی می کنیم.

کاخ چهلستون

کاخ چهلستون از شاهکارهای معماری ایرانی در دی ماه سال1310 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. این بنای تاریخی با مساحت 67000 در میان یک باغ سر سبز قرار گرفته است که شاه عباس اول آن را تاسیس کرد و شاه عباس دوم با تغییرات عمده اعم از: افزودن تالار آینه، ایوان، دو اتاق، کاشی کاری، آینه کاری و نقاشی آن را تکمیل کرد.

عالی قاپو

عمارت عالی قاپو بنایی بی نظیر از اوایل قرن یازدهم و از مهم ترین شاهکارهای معماری ایرانی است که در زمان های قدیم نقش ورودی به کلیه ی کاخ های دوران صفویه را ایفا می کرده است. بنای این عمارت در دوران شاه عباس اول احداث شده و در دوره های بعد با تغییرات کلی رو به رو شده است. طی این سال ها با توجه به آسیب ها و تخریب هایی که این بنا داشته است اما هنوز هم شاهکارهای آیینه کاری و نقاشی های دوران صفوی را می توان در جای جایه آن دید و از این همه ظرافت و هنر لذت برد. جالب است بدانید عالی قاپو به معنای سردر بلند است. این عمارت 5 طبقه با ایوان بسیار زیبایی که دارد می تواند هر گردشگری را به سوی خود جذب کند.

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت‌ بهشت یک کاخ تاریخی در شهر اصفهان است که در دوران حکومت شاه سلیمان صفوی و به سبک معماری اصفهانی در دو طبقه و در میان باغی بزرگ ساخته شد. این کاخ روزگاری به عنوان زیباترین کاخ عالم شناخته می شد. این بنا از حیث تزیینات یکی از نمونه های کم نظیر معماری ایرانی در عصر صفویه است و به گفته برخی از کارشناسان تاریخ، این عمارت برای هشت سوگلی حرم پادشاه در نظر گرفته شده بود و ۴ نفر در طبقه ی همکف و ۴ نفر در طبقه ی اول زندگی می کردند.

یکی از ویژگی های قابل توجه بنا وجود یکپارچگی در میان فضاهای آن است و در عین تنوع و گوناگونی فضاها وحدت در میان آنها به چشم می خورد. سقف پوشیده از مقرنس های گچی و آینه کاری های بر روی دیوار از دیدنی ترین قسمت های این بنا به شمار می روند. نام این عمارت از تاریخ 22 آذر 1313 با شماره 227 در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

میدان نقش جهان

میدان امام یا نقش جهان، میدانی مستطیل شکل با ابعاد 560 در 160 متر می باشد که در مرکز اصفهان قرار دارد و به عنوان یکی از مجموعه های تاریخی مهم شهر شناخته می شود. این میدان در دوران صفویان و در محل باغی به نام نقش جهان ایجاد شد و در سراسر دوران حکومت شاهان صفوی از رونق برخوردار بود اما در دوره های بعد دچار رکود گردید و آسب هایی به آن وارد شد. در چهار سوی این میدان بناهایی تاریخی دیده می شوند؛ بناهایی همچون عالی‌قاپو، مسجد شاه (اصفهان)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه. علاوه بر این جلوه های تاریخی، دور میدان 200 حجره ی دو طبقه وجود دارد که در اکثر آنها سوغات و صنایع دستی به فروش می رسند. میدان نقش جهان از نخستین آثار ایرانی است که نامش در اردیبهشت سال 1358 با شماره 115 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و از تاریخ 8 بهمن 1313 نیز با شماره 102 در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.