جاذبه های گردشگری کاشان

کاشان، یکی از شهرهای تاریخی ایران همانند نگینی با ارزش در میان کویر و دامنه‌های زاگرس، پایدار و استوار می درخشد. این شهر زیبای کویری به همراه سنت های اصیل ایرانی را مروارید کویر نیز می نامند زیرا که نشان از اصالت و تاریخ با شکوهش،رابطه عمیقی با تمدن هفت هزار ساله سیلک دارد. کاشان، در واقع از شهرهای کویری ایران به شمار می رود. کاشان دیار گنبدهای فیروزه‌ای و گلدسته‌های بلند است همچنین صحیفه‌ای گسترده از یادمان‌های به یاد ماندنی از تاریخ و هنر ایران است. اگر می خواهید تور لیدری مجرب باشید باید در مورد جاذبه های گردشگری کاشان اطلاعاتی دقیق داشته باشید. با ما همراه باشید.

باغ فین

فین یکی از باغ های با شکوه ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در واقع این باغ محل قتل صدر اعظم مشهور ایرانی یعنی امیرکبیر بوده است. وجود سفره خانه ای سنتی این امکان را به شما می دهد تا در کنار تماشای جاذبه های تاریخی و قدیمی این مجموعه خستگی خود را از تن به در کرده و لحظات خوشی را سپری کنید. با وجود برج های استوانه ای شکل، فضای سر سبز، درختان تنومند و دیوارهای بلند به آن باغ قلعه ای نیز می گویند. مساحت باغ فین حدودا 33680 متر مربع است.

خانه طباطبایی ها

اگر می خواهید شاهد جزئیات معماری ایرانی اصیل و کهن باشید سری به این بنای فوق العاده بزنید. عروس خانه های ایرانی نام دیگر خانه طباطبایی می باشد. تزیین و طراحی داخلی و خارجی با شکوه و مجلل این عمارت بزرگ همانند گچ بری های هنرمندانه و به کارگیری شیشه های رنگی، حفظ اصالت معماری ایرانی و اسلامی و طراحی متناسب با فرهنگ و اقلیم خاص منطقه از ویژگی هایی است که خانه طباطبایی های کاشان را به یکی از منحصر به فردترین بناهای تاریخی ایران تبدیل می کند.

شهر زیر زمینی نوش آباد

در مجموعه تاریخی چاله سی شهرنوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل شهری در زیرزمین به نام “اویی” وجود دارد که برای همه بازدیدکنندگان شگفت انگیز است. شهرنوش آباد پاِیتخت انوشیروان پادشاه ساسانی بوده که در شمال شهر کاشان و در غرب شهر آران و بیدگل و در 5 کیلومتری کاشان قرار دارد. لازم به ذکر است این مجموعه دارای قدمتی بیش از 1500 سال می‌باشد و به دوره ساسانیان مربوط می‌گردد. مجموعه اویی در زیر بافت قدیم شهر شکل گرفته و تا سطح کنونی شهر نیز گسترده شده است. آنچه به نام شهر زیرزمینی (اویی) معروف است در واقع ساختارهای متراکم، پیچیده و گسترده‌ای چون دالانهای باریک تودرتو و اتاقهایی با ابعاد کوچک ا ست. وسعت این شهر به دلیل ارتباط میان محلات و حفاظت از جان و مال مردم در مواقع ناامنی زیاد بوده و در دو سطح افقی و عمودی گسترش یافته‌است. شهر زیرزمینی نوش‌آباد اثری منحصر به فرد است که در عمق حدود 14 متری زیر زمین واقع شده و تا 18 متر هم ادامه دارد. این مجموعه ارزشمند به شماره 15816 و به سال 1385 ثبت در فهرست آثار ارزشمند ملی گردیده‌ است.

حمام سلطان امیر احمد

قدمت حمام تاریخی سلطان امیراحمد که وجه تسمیه آن به جهت مجاورت با امامزاده سلطان امیر احمد می باشد را از شواهد و آثار مکشوفه به دوران سلجوقیان نسبت می دهند و لیکن بنای فعلی سربینه آن بازمانده دوران قاجار می باشد. در واقع از آثار به جا مانده دوران قبل از زلزله معروف 1192 هـ . ق کاشان قدمت این حمام را به دوران سلجوقیان نسبت می دهند و بنای فعلی سربینه آن بازمانده دوران قاجاراست.حمام سلطان امیراحمد  در کاشان، خیابان علوی ـ کوچه سلطان امیر احمد واقع شده و این اثر در تاریخ 3 اسفند 1355 با شمارهٔ ثبت 1351 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه عباسیان

اين مجموعه در كوي سلطان امير احمد قرار دارد و در سال 1252 هجري قمري به وسيله مرحوم حاج محمد ابراهيم، يكي از تجار خوشنام كاشان ساخته شده است كه از لحاظ طرح معماري و تزئينات و استفاده از فضاها وحجم هاي موجود در آن بسيار غني و از نظر معماري سنتي در نوع خود منحصر به فرد است.
مجموعه خانه هاي تاريخي عباسيان به تحقيق و طبق نظر نخبه ترين كارشناسان معماري، جزو برجسته ترين آثار معماري اسلامي و يكي از نامزدهاي دريافت جايزه بهترين بناهاي مسكوني ايران اسلامي است.

مسجد آقا بزرگ

این مسجد یکی از باشکوه ترین بناهای اسلامی کاشان است که با گنبد عظیم آجری و مناره ی کاشی کاری، در حال حاضر از جالب‌ترین ابنیهٔ تاریخی کاشان محسوب می‌شود. مسجد آقا بزرگ کاشان در سال 1258 هـجری قمری ساخته شد. این مجموعه نمونه ای از معماری سنتی- ایرانی و متناسب با اقلیم کویر و یکی از زیبا ترین بناهای اسلامی است. این مسجد به همت مرحوم حاج محمد تقی خانبان و به احترام دامادش مرحوم ملا محمد مهدی نراقی ( فرزند ملا مهدی نراقی و برادر ملا احمد نراقی ) معروف به آقا بزرگ ساخته شده است. این بنای باشکوه که آخرین بنای معظم ساخته شده در دوران انحطاط معماری و هنر ایران است، توسط معماری به نام استاد شعبانعلی پشت مشهدی ساخته شده است. در بالاي سر در اين بنا كتيبه اي است متعلق به محمد شاه قاجار(احتمالا)كه در ان براي ماليات مردم كاشان تخفيف قايل شده است.
هنرهای کاشی کاری، گچ بری، کتیبه نویسی، مقرنس کاری و نقاشی، از جمله متعلقات این بنای عظیم است. کتیبه های خطوط مسجد توسط اساتید برجسته خوشنویس کاشان از جمله: محمد ابراهیم (جد خاندان معارفی)، محمد حسین (جد خاندان ادیب) و بسلمه های طغری توسط سید صادق کاشانی نوشته شده است.