اگر به دنبال ماجروجویی در دل طبیعت هستید و از مشاغل پشت میزی مانند کارمندی لذت نمی برید به شما تور لیدری را پیشنهاد می کنیم. تور لیدر در واقع راهنمای گردشگری است که در طول مسیر شما را با جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی و فرهنگ آن منطقه آشنا می کند. در این بخش می خواهیم اختصاصا در مورد تور لیدر طبیعت برایتان صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید:

تور لیدر طبیعت کیست

تور لیدر طبیعت یکی از دوره های کوتاه مدت آموزش گردشگری است که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در موسسات معتبر برگزار می شود. شما با شرکت در دوره های تور لیدری، گرایش طبیعت گردی آموزش می بینید تا چگونه در طبیعت سفر کنید و با توجه به شناخت عناصر گوناگون آن، رفتار با طبیعت و جلوگیری از تخریب را یاد می گیرید تا به خوبی مسافرین تور خود را در استفاده از طبیعت و از بین نبردن آن راهنمایی کنید.

لازم به ذکر است که برای برگزاری تورهای طبیعت گردی می بایست مدرک معتبر تور لیدری که مورد تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، داشته باشید که در غیر این صورت کار شما تخلف محسوب می شود و تمامی مسئولیت بر عهده ی راهنمای تور می باشد.

وظایف تور لیدر طبیعت

اگر می خواهید به صورت حرفه ای در این رشته فعالیت کنید و به عنوان شغلی ثابت و یا پاره وقت به آن نگاه کنید بهتر است علم و دانش خود را در این زمینه بالا ببرید، پس بهتر است ابتدا یک آموزشگاه معتبر را برای گذراندن دوره های تور لیدر طبیعت انتخاب کنید. اما وظایف یک تور لیدر طبیعت چیست؟ ما شما را راهنمایی خواهیم کرد.

یک تور لیدر طبیعت که به صورت حرفه ای در شغل خود فعالیت دارد در مورد طبیعت ایران و جهان اطلاعاتی کامل دارد. این اطلاعات شامل آگاهی از شرایط آب و هوای در فصول مختلف، شناخت کامل در مورد نوع پوشش گیاهی، اطلاعات دقیق در مورد جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، وسایل مورد نیاز جهت سفر و مسیریابی حرفه ای (اطلاعات کامل در مورد مسیرهای اصلی و فرعی). تمامی موارد ذکر شده جزء اصلی ترین و مهم ترین وظایف یک تور لیدر مجرب است که صبر و بردباری، مهربانی، مدیریت بحران و پر انرژی بودن را هم به آن اضافه کنیم در واقع شما یک تور لیدر درجه یک تبدیل می شوید.

دروس طبیعت گردی (اکو تور لیدری)

 1. مبانی اکوتوریسم
 2. آشنایی با تنوع زمین شناسی ایران
 3. آشنایی با بندپایان و پروانه نگری
 4. آشنایی با ماهیان و آبزیان ایران
 5. شنایی با دو زیستان و خزندگان ایران
 6. آشنایی با پرندگان ایران و جاذبه های پرنده نگری
 7. آشنایی با گیاهان ایران
 8. مدیریت بحران و پاسخ به شرایط اضطراری
 9. فنون استقرار و زندگی در طبیعت و جهت یابی
 10. آشنایی با نجوم و صور فلکی
 11. آشنایی با تجهیزات طبیعت گردی
 12. اقلیم شناسی
 13. آشنایی با میراث فرهنگی و معنوی
 14. پروژه های مدیریت مقاصد اکوتوریسم
 15. اصول تفسیر میراث
 16. آشنایی با قوانین و مقررات تورگردانی
 17. آشنایی با اکولوژی و حفاظت
 18. آشنایی با اکوسیستم های ایران و جغرافیای طبیعت گردی
 19. زبان تخصصی اکوتوریسم
 20. شناخت صنعت گردشگری
 21. آشنایی با جوامع محلی و اصول تسهیلگری
 22. آشنایی با روحیات ملل
 23. الگوهای رفتاری در گردشگری
 24. فنون و مهارت های تور گردانی
 25. عکاسی و تصویربرداری در طبیعت
 26. آشنایی با پستانداران ایران