جاذبه های گردشگری قزوین

برای این که تور لیدر بتواند به خوبی گردشگران تور خود را با شهر یا کشور مورد نظر آشنا کند، ابتدا باید اطلاعات دقیق و کاملی از مقصد گردشگری داشته باشد، از این رو در این بخش شما را با جاذبه های گردشگری قزوین آشنا خواهیم کرد.

دریاچه اوان

برای رفتن به دریاچه اوان باید از یک مسیر سر سبز و پر پیچ و خم عبور کنید. دریاچه اوان یکی از بزرگ ترین دریاچه های آب شیرین ایران می باشد که چشم انداز فوق العاده ای دارد. شما عزیزان می توانید در فضای سر سبز و زیبای دریاچه کمپ بزنید و به ماهیگیری و قایق سواری بپردازید. با توجه به این که این دریاچه در یک گودی قرار گرفته است و از یک سو به کوهپایه ختم می شود، آب و هوای معتدل و خوبی دارد. دریاچه اوان در فصل پاییز پر از پرندگان مهاجر است و در فصل زمستان در صورت یخ زدن آب سطح دریاچه می توان از اسکی روی یخ استفاده کرد.

قلعه الموت

قلعه الموت دژی تاریخی واقع در شمال شرقی روستای گازرخان در استان قزوین و بر بلندای صخره ای مرتفع به ارتفاع ۲۱۶۳ متری است. طبق روایاتی در سال ۴۸۶ هجری شخصی به نام حسن صباح این قلعه را تصرف می کند و به همین دلیل الموت را به نام دژ حسن صباح هم می شناسند. حسن صباح در شهر قم به دنیا آمد و مدتی را هم در نیشابور گذرانده است و با افرادی مانند خواجه نظام الملک طوسی و عمر خیام همکلاسی بوده است. در سال ۴۶۹ هجری به قاهره می رود و ۳ سال درس می خواند و بعد از آن به ایران برمی گردد و به الموت می رود و در آن مستقر می شود.

کاخ چهل ستون

شاید برایتان جالب باشد بدانید قزوین نیز چهلستونی مشهور دارد که تنها بنای باقی مانده از مجموعه کاخ‌های سلطنتی روزگار شاه طهماسب محسوب می شود. عمارت باشکوهی در میان باغی زیبا، با دیوارهای منقش که هنر دست هنرمندان مکتب قزوین می باشد و به کلاه فرنگی نیز معروف است. در حال حاضر از ساختمان چهلستون قزوین به عنوان موزه خوشنویسی قزوین استفاده می شود که در آن بیش از دو هزار و دویست قطعه از مجموعه داران مختلف خریداری و در این موزه در معرض دید علاقمندانش قرار گرفته است.در این موزه علاوه بر آثار خوشنویسان قزوینی، قطعات نفیسی از هنرمندان برجسته ایران همچون: میر علی هروی، علیرضا عباسی، ترابا، محمد شفیع، میرزا غلامرضا اصفهانی و … نگهداری می شود که بسیاری از قطعات در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد است.

کهن ترین اثر خوشنویسی موجود در این موزه متعلق به دوره سلجوقی است که سوره مبارکه حمد به خط کوفی را به تصویر کشیده است.در مورد بنای موزه نیز می گویند شاه طهماسب در طی انتقال پایتخت از تبریز به قزوین دستور ساخت این مجموعه با شکوه را داده است و بنای آن را از روی نقشه یک معمار ترک با شیوه شطرنجی خیلی کوچک ساخته که دارای پنجره‌های چوبی بسیار ظریف و زیبا است تا جایی که برخی معتقدند بنای هشت بهشت اصفهان با نسخه برداری از این اثر ساخته شده است.