شیراز یکی از بهترین شهرهای توریستی ایران به شمار می رود که با توجه به جاذبه های گردشگری فوق العاده ای که دارد هر ساله گردشگران داخلی و همچنین خارجی زیادی را به خود جذب می کند. تور لیدر ها افرادی هستند که شما را در هر سفری می توانند راهنمایی کنند و بهترین و مهم ترین اماکن دیدنی را به شما معرفی کنند. در این مقاله شما را با جاذبه های گردشگری شیراز آشنا می کنیم.

تخت جمشید

تخت جمشید، پرسپولیس، پارسه، هزار ستون و … از نام های زیبای شهر تاریخی تخت جمشید است که در دوران حکومت هخامنشیان مدت زیادی پایتخت شهر بوده است. بنیانگذار بناهای تاریخی تخت جمشید داریوش بزرگ بوده است پس از گذشت سال ها خشایار شاه پسر داریوش بزرگ به همراه فرزندش اردشیر یکم این مجموعه را گسترش دادند. ارزش این مجنوعه از همان سال های اول توسط کارشناسان شناسایی شده بود، از این رو در شهریور سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و در سال 1979 میلادی به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است. تخت جمشید در 10 کیلومتری شهر مرودشت قرار گرفته است.

پاسارگاد

پاسارگاد یکی از قدیمی ترین و تاریخی رین شهرهای دوران حکومت هخامنشیان است که پادشاه ایرانیان، کوروش بزرگ آن را به عنوان مرکز فرماندهی خود برگزیده بود. مقبره کوروش امروزه به عنوان یک بنای تاریخی ارزشمند باقی مانده است. پاسارگاد در سال 1383 در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. پاسارگاد در فاصله ی 100 کیلومتری از شهر شیراز در محله ی سعادت شهر قرار دارد.

ارگ کریم خان

یکی از زیباترین بناهای تاریخی موجود در شهر شیراز ارگ کریم خان به شمار می رود. این ارگ در دوران زندیه به دست بهترین معماران عصر و بهترین مصالح ساخته شده است. معماری این ارگ ترکیبی از معماری مسکونی و نظامی است که در دوران قاجار محل زندگی فرمانروایان محلی بوده است. با تغییر کاربری نادرست در دوران پهلوی و تبدیل شدن آن به زندان آسیب های زیادی به آن وارد شد. در حال حاضر ارگ کریم خان تبدیل به یک موزه ای از مجسمه های زیبا شده است. در سال 1351 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

بازار وکیل

یکی دیگر از بناهای دوره زندیه در شیراز حمام وکیل می باشد که در کنار دیگر آثار این دوره مثل مسجد و بازار وکیل واقع شده است. این حمام به عنووام حمام عمومی شهر مورد استفاده بوده و بخشی را به عنوان شاه نشین داشته، در دوره پهلوی قسمت هایی از آن را به حمام نمره تبدیل کردند و این تغییر وضعیت، سبب خارج شدن شکل معماری آن از حالت اصلی آن شده که اداره باستان شناسی در سال ۱۳۵۱ آن را مرمت کرد. پس از چند سال تبدیل به رستوران و سفره‌ خانه و موزه فرش‌ های دستباف شد و در نهایت، امروز حمام وکیل موزه ای با  30 مجسمه مومی در حالت های مختلف، می باشد.

دروازه قرآن

اگر از اصفهان وارد شهر شیراز شوید، در نزدیکی ورودی شهر، دروازه بزرگ وجود دارد که باید ماشین ها از زیر آن عبور کنند. این بنای جالب به دروازه قرآن شهرت دارد و علت نام گذاری آن، قرآنی است که در قسمت بالایی ارگ به دستور عضدالوله دیلمی قرار گرفته است تا مسافرین و مهمانان شیراز به سلامتی از شهر شیراز گذر کنند.