اگر قصد دارید تور لیدر کشورهای خارجی شوید باید علاوه بر گذراندن دوره های تور لیدری در یک آموزشگاه معتبر باید به زبان کشور مورد نظر نیز آشنا باشید. به طور مثال برای تور لیدر در دبی باید مسلط به زبان عربی باشید، به حدی که بتوانید مکالمه ای راحت با افراد بومی داشته باشید و به آسانی با مردم آن کشور ارتباط برقرار کنید.

در این شغل تفاوتی بین تور لیدر مرد یا خانم اهمیتی ندارد اما برای برگزاری تورهای مسافرتی به خارج از کشور بیشتر آقایان داوطلب می شوند زیرا که ممکن است روزها و هفته ها از خانه و خانواده به دور باشید و نتوانید عزیزانتان را ملاقات کنید، پس برای برخی از خانم ها این مسائل بسیار حائز اهمیت است.

وظایف تور لیدر در دبی

شما به عنوان راهنمای تور که قرار است مدیریت و سازماندهی کل سفر به دست شما باشد باید ویژگی هایی را به نسبت دیگر افراد داشته باشید و خصوصیات مثبت خود را به کار گیرید. وظایف تور لیدر در دبی و یا هر کشور خارجی در مرحله اول آشنایی کامل و دقیق نسبت به رستوران ها، اقامت گاه، هتل ها، جاذبه های گردشگری، آثار باستانی، معماری، فرهنگ مردم، قوانین و مقررات ضروری کشور، اماکن تفریحی و البته داشتن اطلاعات کامل نسبت به آب و هوا و لوازم ضروری سفر می باشد.

نیمی از این اطلاعات ذکر شده و دروس تخصصی در کلاس های آموزش تور لیدری به شما یاد داده می شود اما تنها با تجربه کردن و به کار گیری سرفصل ها و دوسی که آموزش دیده اید می توانید به یک تور لیدر حرفه ای تبدیل شوید و در موسسات گردشگری معتبر فعالیت خود را آغاز کنید.

حفظ و اهمیت مراقبت از طبیعت، داشتن خلاقیت و روحیه شوخ طبعی، صبر و شکیبایی، آشنایی به کمک های اولیه، خوش برخورد و خوش سخن بودن، شاد و پر انرژی، سلامت جسم و روح، مسئولیت پذیر و داشتن حس تعهد، بودجه بندی دقیق برای مسائل مالی و ساختن خاطراتی به یادماندنی برای گردشگران تور خود از وظایف مهم یک راهنمای تور است.

با توجه به توضیحات ذکر شده، تور لیدر یا همان راهنمای تور باید پکیج کاملی از ویژگی ها و خصوصیات باشد تا بتواند در حرفه خود موفق شود.

کارت تور لیدری

اگر قصد دارید علاوه بر برگزاری تورهای داخلی به دیگر کشورها نیز سفر داشته باشید باید کارت تور لیدری خود را دو زبانه بگیرید. به طور مثال برای تور لیدر در دبی باید قبل از برگزاری آزمون سراسری که توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود، مصاحبه داشته باشید که پس از قبولی می توانید کارت تور لیدری خود را از سازمان بگیرید. لازم به ذکر است که این امتحان در سال تنها 2 بار در ماه های مرداد و بهمن به صورت سراسری برگزار می شود که با شرکت در آن و قبولی می توانید به صورت رسمی و قانونی فعالیت خود را شروع کنید.