اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به ماجراجویی و سفر علاقه دارید و یا از کشف کردن مناطق جدید و بکر لذت می برید، تور لیدری می تواند یکی از بهترین و جذاب ترین شغل ها برای شما باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با وظایف و فواید تور لیدر آشنا کنیم.

تور لیدر

تور لیدر در واقع راهنمایی و رهبری یک گروه را در مسافرت به عهده دارد. در واقع تمام تصمیمات مهم از انتخاب وسیله ی نقلیه گرفته تا محل اسکان در سفر را او می گیرد. البته تور لیدر شخصی است که اطلاعات جامع و کاملی از مقصد سفر دارد، یعنی از جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، مراکز خرید، رستوران ها و کوتاه ترین و بهترین مسیرها برای رفت و آمد.

ویژگی های تور لیدری حرفه ای

اگر بخواهید تورلیدری را به عنوان یک شغل ثابت برای خود در نظر بگیرید می بایست از خیلی جهات کامل و بی نقص باشید. مرحله اول برای این کار گذراندن دوره های تور لیدری در یک موسسه معتبر و گرفتن مدرک رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است. شما با این مدرک در واقع مجوز قانونی برای برگزاری تورهای مسافرتی دارید.

زمان بندی و برنامه ریزی دقیق در طول سفر یکی از مهم ترین ویژگی های یک تور لیدر مجرب می باشد زیرا اگر توانایی مدیریت زمان را نداشته باشد، مسافرین نمی توانند استفاده کامل را از مقصد گردشگری ببرند. در واقع سفر بدون برنامه ریزی غیر ممکن است.

یک تور لیدر حرفه ای باید آب و هوای روز سفر را از قبل چک کند و به مسافرین تور خود لوازم ضروری سفر را گوشزد کند.

یک تور لیدر حرفه ای می بایست آمادگی رو به رو شدن با شرایط بحرانی را داشته باشد و قابلیت کنترل داشته باشد.

مسلط بودن به زبان دوم مخصوصا انگلیسی جزء ویژگی های خاص و برتر یک راهنمای سفر به شمار می رود.

پشتیبانی و حضور 24 ساعته در طول کل سفر.

تور لیدری شغلی جذاب و دشوار

خیلی از افراد هستند که در کلاس های تور لیدری شرکت می کنند و حتی مدرک هم می گیرند اما با دشواری های این شغل که رو به رو می شوند نمی توانند ادامه دهند. این که بیشتر روزهای ماه را در سفر با افراد گوناگون باشید و بیشتر شهرهای ایران را مانند کف دستتان بشناسید بسیار هیجان انگیز است اما قطعا سختی های این کار هم کم نیست.

ممکن است برای مدیریت گروهتان مجبور باشید چند شب را نخوابید تا در اختیار افراد تور باشید و تمامی امور را مدیریت کنید، ممکن است در طول سفر با مشکلات زیادی از جمله راننده متخلف، جر و بحث مسافرین با یکدیگر، بدقولی هتل و … مواجه شوید که البته انتظار می رود تمامی این مشکلات به دست تور لیدر حل و فصل شود.

تور لیدر در برخورد با مسافرین باید صبور و خوش برخورد باشد و با خوش سخنی بتواند برای سفرهای بعدی نیز آن ها را داشته باشد، پس اگر صبور و خوش برخورد نیستید اصلا نمی توانید رهبریت یک گروه را در سفر به عهده بگیرید.