چگونه کارت راهنمای گردشگری بگیریم؟

برای این که بتوانید در حرفه ی تور لیدری فعالیت داشته باشید ابتدا باید کارت راهنمای گردشگری دریافت کنید. برای این کار یک پروسه ی یک ساله را در پیش خواهید داشت، به این صورت که ابتدا باید در کلاس های تورلیدری که در آموزشگاه های معتبر برگزار می شود شرکت داشته باشید. این کلاس ها حدودا 6 ماه به طول می انجامد و در آخر با کسب نمره حداقل 12 می توانید برای آزمون سراسری آماده شوید. این آزمون توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تنها 2 بار در سال و در ماه های مرداد و بهمن برگزار می شود. اگر هم مسلط به زبان های خارجی هستید می توانید در امتحان مصاحبه زبان های خارجی شرکت کنید.

در کلاس های تور لیدری دروس و سر فصل های مهمی تدریس می شود که عبارتند از:

جغرافیای جهانگرذی ایران و نقشه خوانی، آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی ایران، فرهنگ و اقوام ایران زمین، معماری ایران و جهان، شناخت موزه های ایران، شناخت روحیات ملل، آشنایی با تاریخ سیاسی، اجتماعی ایران، معماری ایران و جهان و … .

زبان دوره ی تور لیدری به دو بخش تقسیم می شود: زبان فارسی یا زبان غیر فارسی ( انگلیسی، آلمانی، فرانسه و …) اگر مسلط به یکی از زبان های خارجی هستید اما می خواهید برای این آزمون با آمادگی کامل حضور داشته باشید می توانید در کلاس های فشرده یا مخصوص آزمون مصاحبه تور لیدری شرکت فرمایید.

لازم به ذکر است که صدور کارت تور لیدری پس از گذراندن مراحل اداری 8 تا 12 ماه به طول می انجامد.

چند نوع کارت راهنمای گردشگری داریم؟

به طور کلی 3 نوع کارت تور لیدری صادر می شود: راهنمای زمین گردشگری، راهنمای فرهنگی و راهنمای طبیعت گردی. شما با دریافت یکی از این 3 مدرک می توانید به طور رسمی فعالیت خود را در یکی از آژانس های مسافرتی آغاز کنید. البته دوره های آموزشی دیگری هم برگزار می شود، مانند راهنمای تهرانگردی، راهنمای کوهستان، راهنمای کودک و … .

آینده شغلی و میزان درآمد راهنمایان تور

راهنمای گردشگری یا همان تور لیدر می تواند در موسسه ها و یا آژانس های گردشگری شروع به کار کند همچنین می توانید به صورت شخصی و مستقل با تورهای مسافرتی شرکت ها قرارداد کاری ببندید. در آخر هم با کسب تجربیات لازم از سفرهای متعدد و داشتن سرمایه ی مورد نیاز می توانید یک آژانس مسافرتی و یا گردشگری تاسیس کنید.

اکثر راهنمایان گردشگری به صورت پاره وقت به این کار مشغول هستند و در کنار آن شغل دیگری هم دارند. بر اساس آیین نامه‌ راهنمایان گردشگری دریافت دستمزد راهنمایان طبق تعرفه مصوب است. البته نرخ دستمزد راهنما برای هر یک از انواع تورهای گردشگری متغیر است مثلا تعرفه گشت نیمروز با تمام روز و تورهای ۲۴ ساعته با یکدیگر فرق دارد و نرخ دستمزد راهنمای محلی با کسی که تور گردشگران خارجی در ایران را همراهی می‌کند و کسی که تور گردشگری دور ایران را برگزار می کند، متفاوت است.