اگر تصمیم دارید با تور لیدری، وظایف، خصوصیات و نحوه ی وارد شدن به این حرفه آشنا شوید ابتدا باید در مورد تعریف کلی تور لیدر و دوره های آن آشنا شوید. برای گذراندن دوره های تور لیدری برای همدان و دیگر شهرهای ایران ابتدا در یک موسسه و یا آموزشگاه آموزش تور لیدر ثبت نام کنید و این دوره ها را زیر نظر اساتید مجرب بگذرانید.

آموزش تور لیدر

آموزش تور لیدری در آموزشگاه ها طی مدت 6 ماه برگزار می شود که در آن دروس تخصصی و مورد نیاز تدریس می شود. در آخر هم یک آزمون از سر فصل ها و کتاب های تدریس شده برگزار می شود که باید نمره ی بالای 12 برای موفقیت کسب کنید. آموزش تور لیدری و گذراندن دوره های تور لیدری برای همدان یا دیگر شهرها در این قسمت تمام نمی شود بلکه با برگزاری چندین تور و کسب تجربیات از این سفرها می توانید خود را یک تور لیدر حرفه ای معرفی کنید.

لازم به ذکر است که پس از گذراندن این دوره ها باید خود را برای آزمون سراسری که توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود آماده کنید. پس از قبولی در این آزمون و مصاحبه، کارت تور لیدری به شما اعطا می شود و با در دست داشتن این کارت می توانید به طور رسمی فعالیت خود را در یکی از موسسات گردشگری آغاز کنید.

خصوصیات و ویژگی های تور لیدر

شما زمانی که به عنوان رهبر و راهنمای یک تور مسافرتی با تعداد زیادی از افراد همسفر می شوید باید مدیریت تمام امور مربوطه را بدانید و به خوبی از پس آن ها بربیایید. با تعدادی مثال ساده این خصوصیات و ویژگی ها را برای شما بازگو خواهیم کرد.

مدیریت زمان و هزینه ها از مهم ترین وظایف یک تور لیدر است که باید برای سفری خاطره انگیز و بدون دردسر به خوبی این کار را انجام دهد. البته مدیریت بحران در شرایط غیر قابل پیش بینی هم باید جزء ویژگی های یک تور لیدر حرفه ای باشد.

آشنایی کامل با زبان بومی مردم همدان و دیگر شهرها، اطلاعات دقیق از جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، صنایع دستی و … از ملزومات کاری یک راهنمای گردشگری به شمار می رود.

شما اگر از روابط عمومی مطلوبی برخوردار باشید می توانید با تمامی افراد تور ارتباط خوبی برقرار کنید و به آن ها انرژی مثبت و شور و هیجان منتقل کنید. اما اگر نمی توانید به راحتی با کسی هم صحبت شوید و او را با خوش سخنی مجذوب خود نکنید قطعا نمی توانید تور لیدر محبوبی باشید.

شما باید با صبر و فداکاری برای تمامی افراد تور خود خاطراتی به یادماندنی را رقم بزنید. این که نتوانید در مورد خواسته های افراد و نیازهایشان در کمال آرامش پاسخگو باشید قطعا با گذشت زمان دیگر کسی نیست که با شما تور مسافرتی برود.