اگر تصمیم دارید وارد حرفه ی تور لیدری شوید باید در مورد تمامی سختی ها، چالش ها و شرایط کاری آن اطلاعات دقیق داشته باشید. دوره های تور لیدری برای کاشان و یا دیگر شهرهای ایران در موسسات و آموزشگاه های معتبر گردشگری برگزار می شود. این کلاس ها حدودا به مدت 6 ماه به طول می انجامد و در آن دروسی مانند شناخت صنعت گردشگری، جغرافیا و نقشه خوانی، اماکن تاریخی، آشنایی با میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری، معماری بناها، اکوتوریسم و گردشگری، آشنایی با فرهنگ اقوام ایران زمین، سخن وری، فن بیان، اخلاق حرفه ای، الگوهای رفتاری، آشنایی به زبان های خارجی که در آن ها تخصص دارید و … را آموزش می بینید.

شما پس از اتمام این کلاس ها می بایست در آزمونی که آموزشگاه برگزار می کند شرکت کنید و با کسب نمره بالای 12 قبول خواهید شد اما برای این که فعالیت قانونی خود را به عنوان یک تور لیدر آغاز کنید نیاز به مدرکی دارید که توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعطا می شود. برای دریافت این مدرک در آزمون سراسری و مصاحبه آن باید شرکت کنید که پس از قبولی کارتی را تحت عنوان کارشناس تور لیدر برای شما صادر می شود و می توانید در یکی از موسسات و یا شرکت های توریستی و برگزاری تور استخدام شوید.

وظایف تور لیدر

شما به عنوان تور لیدر برای کاشان می بایست تسلط کامل به مناطق دیدنی و تفریحی این شهر زیبا داشته باشید تا هر چه بهتر و بیشتر آن را به مسافرین تور خود معرفی کنید که البته گذراندن دوره های تور لیدری نیاز است. با توجه به این که کاشان در فصل گلاب گیری بیشترین گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند پس در ماه های اردیبهشت و فروردین متقاضیان سفر به شهر تاریخی کاشان بیشتر بوده است. اطلاعات کامل از نحوه ی گلاب گیری، جاذبه های گردشگری، شهرهای باستانی، بهترین رستوران ها، موزه ها، آثار باستانی و … از وظایف اصلی یک تور لیدر مجرب به شمار می رود.

تمامی این موارد ذکر شده را می بایست به زبانی ساده و شیوا به مسافرین تور خود توضیح دهید و آن ها را با فرهنگ کاشان آشنا کنید. توانایی مدیریت زمان و هزینه ها از دیگر ویژگی های یک تور لیدر است که باید به خوبی انجام شود.

روابط عمومی بالا، کاری و با پشتکار بالا، توانایی انجام کار تیمی، با نشاط و برونگرا، منظبت، مسئولیت پذیر و علاقه مندی از خصوصیات فردی یک راهنمای تور حرفه ای می باشد.

نکته قابل توجه این که برخی فکر می کنند برای وارد شدن به بازار کار نیازی به داشتن کارت تور لیدری نیست و یا بدون داشتن کارت می توانند به فعالیت بپردازند. اما بهتر است بدانید بدون داشتن کارت تور لیدری در هیچ یک از آژانس های مسافرتی و گردشگری نمی توانید مشغول به کار شوید. در واقع اولین سوالی که یک آژانس مسافرتی از شما می پرسد داشتن کارت تور لیدری است. پس حتما قبل از شروع، در کلاس های دوره های تور لیدری شرکت کنید.