اگر قصد دارید در حوزه ی گردشگری فعالیت خود را آغاز کنید و به عنوان یک راهنمای تور به صورت قانونی کسب درآمد خوبی داشته باشید، ابتدا باید در دوره های تور لیدری شرکت کنید و در آزمون های جامع نمره قبولی کسب نمایید. مجوز رسمی یا همان کارت تور لیدری توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعطا می شود که باید در امتحان و مصاحبه نمره قبولی داشته باشید.

لازم به ذکر است که برای گرفتن کارت تور لیدری حتما باید در کلاس های آموزشی شرکت کنید و نمره ی بالای 12 در آزمون بگیرید. در ادامه شما را با دوره های تور لیدری برای شمال آماده می کنیم.

آموزش تور لیدری

هدف اصلی موسساتی که کلاس های آموزش تور لیدری برگزار می کنند، یادگیری اصول و مبانی راهنمایی در تورهای داخلی و خارجی می باشد. برای قبولی در آزمون هم می بایست کتاب های نام برده شده را به خوبی مطالعه کرده باشید. آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین، معماری ایران و جهان، شناخت اماکن تاریخی و باستانی، شناخت صنعت گردشگری، آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی، اکوتوریسم و طبیعت گردی، نقشه خوانی و جغرافیای جهانگردی ایران و زبان تخصصی.

موارد ذکر شده سر فصل های کتاب هایی است که در مدت زمان 6 ماه در کلاس ها باید به خوبی آن ها را مطالعه کنید. اما به طور کلی موضوع های آموزش تور لیدری شامل: شناخت روحیات ملل، بهداشت سفر و کمک های اولیه، سخنوری و فن بیان، قوانین و مقررات گردشگری، آموزش های عملی اجرای تور، الگوهای رفتاری و اخلاق حرفه ای گردشگری می باشد.

ویژگی های تور لیدر

شما به عنوان تور لیدر برای کاشان می بایست تسلط کامل به مناطق دیدنی و تفریحی این شهر زیبا داشته باشید تا هر چه بهتر و بیشتر آن را به مسافرین تور خود معرفی کنید که البته گذراندن دوره های تور لیدری نیاز است. با توجه به این که کاشان در فصل گلاب گیری بیشترین گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند پس در ماه های اردیبهشت و فروردین متقاضیان سفر به شهر تاریخی کاشان بیشتر بوده است. اطلاعات کامل از نحوه ی گلاب گیری، جاذبه های گردشگری، شهرهای باستانی، بهترین رستوران ها، موزه ها، آثار باستانی و … از وظایف اصلی یک تور لیدر مجرب به شمار می رود.

تمامی این موارد ذکر شده را می بایست به زبانی ساده و شیوا به مسافرین تور خود توضیح دهید و آن ها را با فرهنگ کاشان آشنا کنید. توانایی مدیریت زمان و هزینه ها از دیگر ویژگی های یک تور لیدر است که باید به خوبی انجام شود.

روابط عمومی بالا، کاری و با پشتکار بالا، توانایی انجام کار تیمی، با نشاط و برونگرا، منظبت، مسئولیت پذیر و علاقه مندی از خصوصیات فردی یک راهنمای تور حرفه ای می باشد.

نکته قابل توجه این که برخی فکر می کنند برای وارد شدن به بازار کار نیازی به داشتن کارت تور لیدری نیست و یا بدون داشتن کارت می توانند به فعالیت بپردازند. اما بهتر است بدانید بدون داشتن کارت تور لیدری در هیچ یک از آژانس های مسافرتی و گردشگری نمی توانید مشغول به کار شوید. در واقع اولین سوالی که یک آژانس مسافرتی از شما می پرسد داشتن کارت تور لیدری است. پس حتما قبل از شروع، در کلاس های دوره های تور لیدری شرکت کنید.