برای این که بتوانید در زمینه های تور لیدری و گردشگری فعالیت حرفه ای داشته باشید ابتدا باید دوره های تور لیدری برای یزد و یا دیگر شهرهای ایران را بگذرانید. برای این کار ابتدا می بایست در کلاس های آموزش تور لیدر ثبت نام کنید، به این صورت که یک آموزشگاه معتبر انتخاب می کنید و آموزش های لازم را می بینید.

شما در این کلاس ها مباحث مختلفی از قبیل: شناخت صنعت گردشگری، اماکن تاریخی، جغرافیا و نقشه خوانی، آنایی با میراث فرهنگی و صنایع دستی و کردشگری، معماری، کمک های اولیه، اکوتوریسم و گردشگری، آشنایی با فرهنگ اقوام ایران زمین، سخن وری، فن بیان، اخلاق حرفه ای، الگوهای رفتاری و … را آموزش می بینید.

تور لیدر کیست؟

همان طور که می دانید سفر کردن یکی از جذاب ترین و بهترین کارهایی است که تقریبا همه ی مردم به آن علاقه مند هستند. حال تصور کنید به یک شهر یا محلی می روید که هیچ اطلاعاتی راجع به آن ندارید و می خواهید در زمانی محدود تمام جاذبه های آن را ببینید که در این صورت باید از یک تور لیدر مجرب برای سفرتان استفاده کنید.

راهنمای تور با توجه به سفرهای متعددی که به یزد داشته است در مورد آثار باستانی، بناهای تاریخی، جاذبه های گردشگری، موزه ها، صنایع دستی، غذاها و خوراک های محلی، بازار های قدیمی، لوازم ضروری سفر، اقامتگاه و هتل و … اطلاعات دقیق دارد. پس به راحتی می تواند شما را در شهر بگرداند.

اگر تعریف کلی از تور لیدری را بخواهیم بازگو کنیم به کسی که توانایی مدیریت برگزاری تورهای مسافرتی را با تمام خصوصیات لازم  از جمله: روابط عمومی بالا، دانش و اطلاعات کافی، مدیریت بحران، مسلط به زبان بومی و … داشته باشد، می گویند.

 

برگزاری تور گردشگری بدون راهنمای تور در واقع امری غیر ممکن محسوب می شود زیرا تور لیدر نقش بسیار مهم و ضروری در راهنمایی و هدایت نیازهای گردشگران در طول سفر دارد. تور لیدر با خوش سخنی و زبانی قابل فهم مسافرین تور خود را با شهری که به آن سفر کرده اند آشنا می کند. تورهای گردشگری نباید در زندگی افراد بومی اختلال ایجاد کنند و بدون صدمه زدن به محیط، لذت ببرند که این کار با درایت راهنمای تور ممکن می شود. در واقع تور لیدر نسبت به دوره های تور لیدری که گذرانده، با راهنمایی های درست شما را از هر گونه استرس و نگرانی محفوظ می دارد زیرا او توانایی مدیریت شرایط بحرانی و غیر قابل پیشبینی را دارد.