برای این که تور لیدری حرفه ای باشید ابتدا می بایست دوره های تور لیدری را در یکی از آموزشگاه های معتبر بگذرانید. این دوره ها حدودا 6 ماه به طول می انجامد و در آن با مطالب، کتاب ها و سرفصل های مهم و کاربردی آشنا خواهید شد. اسامی برخی از این واحدهای آموزشی عبارتند از:

اکوتوریسم و گردشگری

آشنایی با فرهنگ مردم ایران زمین

سخنوری و فن بیان

شناخت صنعت گردشگری

جغرافیا و نقشه خوانی

آشنایی با میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری

معماری

کمک های اولیه

الگوهای رفتاری

اخلاق حرفه ای

برای ثبت نام در دوره های تور لیدری برای مشهد و یا هر شهر دیگری (تمامی شهرهای داخلی زیر مجموعه ی یک رشته می باشند) و گرفتن مدرک معتبر تور لیدری، در کنار گذراندن کلاس های آموزشی باید در آزمون سراسری که توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود شرکت کنید.

اهمیت تور لیدر در سفر

برگزاری تورهای گردشگری که بیش از 10 نفر در آن حضور دارند، بدون راهنمای تور در واقع امری غیر ممکن به حساب می رود. زیرا تور لیدر نقش بسیار مهم و اساسی در مدیریت و هدایت نیازهای گردشگران در طول سفر دارد. تور لیدر (راهنمای تور) با خوش سخنی و زبانی قابل فهم مسافرین تور خود را با شهری که به آن سفر کرده اند آشنا می کند.

تورهای گردشگری نباید در زندگی افراد بومی اختلال ایجاد کنند و بدون صدمه زدن به محیط، لذت ببرند که این کار با درایت راهنمای تور ممکن می شود. در واقع تور لیدر نسبت به دوره های تور لیدری که گذرانده، با راهنمایی های درست شما را از هر گونه استرس و نگرانی محفوظ می دارد زیرا او توانایی مدیریت شرایط بحرانی و غیر قابل پیشبینی را دارد.

خصوصیات مهم تور لیدر

علاوه بر کسب علم و تجربه باید خصوصیات مهم و ضروری یک تور لیدر را داشته باشید تا در این حرفه موفق شده و درآمد خوبی داشته باشید. فداکار و انعطاف پذیر، شخصیت جذاب و پر شور، وفاداری و راست گویی، مدیر و مصمم، باهوش و خوش سخن بودن از خصوصیات رفتاری یک تور لیدر مجرب می باشد.

تور لیدر مشهد

همان طور که می دانید مشهد یک شهر زیارتی و سیاحتی می باشد که سالیانه هزاران گردشگر داخلی و توریست خارجی به آن سفر می کنند. پس باید اطلاعات دقیق از مسیرهای حرم، درب های آن، شهرهای تاریخی، جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، آثار تاریخی و … داشته باشید.

در کلاس دوره های تور لیدری برای مشهد شما را با مباحث کلی آشنا می کنند پس اگر مشهد و یا دیگر شهرها را به عنوان مقصد گردشگریتان انتخاب کرده اید باید آشنایی کامل نسبت به جاذبه های آن داشته باشید.