حقوق تور لیدر

با توجه به اعلام وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی دستمزد راهنمایان گردشگری (تور لیدرها) در سال 97 طبق آیین نامه رسمی راهنمایان گردشگری حداقل دستمزد برای تور لیدرها (راهنمایان فرهنگی) که از سوی کارفرما بیمه نشده اند برای تورهای گردشگری تاریخی 263 هزار تومان و برای راهنمایان گردشگری که نصف روز راهنمایی تورهای گردشگری را بر عهده دارند 158 هزار تومان در نظر گرفته شده است. اما تورلیدر های طبیعت گردی، راهنمایان با گرایش ویژه و راهنمایانی که به زبان دوم مانند انگلیسی، فرانسه، آلمانی و … مسلط هستند، به صورت جداگانه و طبق قرارداد بین کارفرما و شما انجام می شود.

این اعداد و ارقام ذکر شده تنها مصوب و قانونی در سال 97 می باشند که با توجه به توانایی ها، ویژگی ها و تجربیاتی که دارید می توانید قراردادی بالاتر از این مبالغ با موسسه گردشگری ببندید. اگر که دوره های تور لیدری را با موفقیت سپری کرده اید و در آزمون نهایی که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می کند نمره قبولی گرفته اید، حال وقت آن رسیده که وارد بازار کار شوید.

تور لیدر

پس از گذراندن کلاس های آموزش تور لیدر و اخذ کارت تور لیدری می بایست توانایی مدیریت زمان و هزینه ها را داشته باشید، به این صورت که تمامی مخارج سفر را از روز اول تا روز آخر براورد کرده و طبق آن خرج کنید. شما به عنوان راهنمای تور باید در مدت زمان محدودی که در اختیار دارید بیشترین و بهترین جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، صنایع دستی، آثار باستانی، مناطق سر سبز و … را به مسافرین تور خود معرفی کنید تا سفری به یادماندنی در ذهنشان باقی بماند. با آینده نگری می توانید بدون داشتن استرس تور مسافرتی بی نظیری را برگزار کنید که در آن مسافرین خوشنود و خوشحال از سفر باشند.

تور لیدر باید در تمامی لحظات سفر در دسترس باشد و به صورت 24 ساعته پاسخگوی سوال های گردشگران باشد پس در برخی سفر ها ممکن است زودتر از همه از خواب بیدار شوید و دیرتر از همه به رختخواب بروید. حجم کاری و تعداد روزهایی که در ایام تعطیل سر کار هستید بسیار فشرده است و ممکن است هفته ها از خانه و خانواده به دور باشید، از این رو بسیاری از افراد این شغل را به عنوان کاری نیمه وقت در نظر می گیرند و در کنار آن شغلی دیگر را برای تامین نیازهای روزمره خود انتخاب می کنند. تعداد افرادی که تور لیدری را به عنوان شغل ثابت خود انتخاب می کنند بسیار کم است زیرا محدودیت سنی دارد، ممکن است روزهایی زیادی را در کنار خانواده نباشید و البته پشتیبان بیمه ای ندارید.