دوره های راهنمای تور ایرانگردی و جهان گردی جزء دوره های آموزشی کوتاه مدت است که سالیانه افراد زیادی برای گذراندن این دوره ها به کلاس های آموزشی می روند. آموزش تور لیدری برای اصفهان چگونگی سفر در بسترهای اجتماعی و تاریخی است. جالب است بدانید برای برگزاری سفرهای گروهی به عنوان تور لیدر می بایست کارت معتبر تور لیدری را از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داشته باشید  زیرا مسئولیت پذیرش تمامی مشکلات به وجود آمده به عهده تور لیدر است.

برای تور لیدر شدن چه دوره هایی را باید گذراند؟

اگر که می خواهید به عنوان تور لیدر فعالیت خود را آغاز کنید بهتر است ابتدا دوره های تور لیدری را در یکی از موسسات آموزشی بگذرانید تا اطلاعات لازم را کسب کنید. برخی از دروس تدریس شده در این کلاس ها شامل: شناخت اماکن تاریخی ایران، آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی، آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین، شناخت موزه های ایران، قوانین و مقررات گردشگری، فن بیان و سخنوری، کاربرد فناوری اطلاعات در سفر، شناخت موزه، زبان تخصصی و … .

علاقه مندان به شغل تور لیدری می بایست مهارت ها و تخصص های لازم را برای این شغل بدست بیاورند. برای این کار ابتدا می بایست در کلاس های آموزشگاه شرکت کنند سپس با گذراندن آزمون های داخلی و آزمون سراسری تور لیدری که توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود می توانید به عنوان یک راهنمای تور در یکی از موسسات گردشگری فعالیت خود را آغاز کنید. مدت زمان این کلاس ها عموما 6 ماه می باشد.

وظایف تور لیدر

شمایی که به عنوان راهنمای گردشگری، آموزش تور لیدری برای اصفهان را گذرانده اید می بایست در مورد جاذبه های گردشگری، آثار باستانی، موزه ها، اماکن تفریحی، اقامتگاه ها، هتل ها، رستوران ها، مراکز معتبر خرید سوغاتی، مراکز خرید و … اطلاعات کامل و دقیقی داشته باشید.

می بایست با مدیریت زمان و هزینه ها، برنامه ریزی دقیقی از آغاز تا پایان سفر داشته باشید. در واقع نظم و ترتیب در سفر نیازمند زمان بندی و درایت تور لیدر می باشد.

ظاهری آراسته، رعایت بهداشت فردی، مسئولیت پذیر بودن، مدیریت بحران در شرایط پیش بینی نشده، مودب و خوش سخن بودن نیز از اولویت های اخلاقی و فردی یک راهنمای تور حرفه ای می باشد.

تور لیدر می بایست توانایی و قدرت صحبت کردن با تمامی افراد در هر سن و سالی را داشته باشد و با توجه به نیازهای تمامی افراد تصمیم گیری هایی درست داشته باشد.

اگر می خواهید تمامی تفرادی که با تور شما سفر کرده اند راضی و خشنود باشند و در سفرهای بعدی با شما تور خود را بردارند می بایست نسبت به اصفهان و یا هر شهری که انتخاب کرده اید مشرف باشید یعنی اطلاعات دقیق از زمان بازدید آثار تاریخی و باستانی داشته باشید و یا در کوتاه ترین زمان آن ها را با جاذبه های گردشگری خاص و مهم آشنا کنید.

نکته آخر

اگر می خواهید به عنوان یک تور لیدر حرفه ای شغل خود را سال های زیادی ادامه دهید می بایست پکیج کاملی از اطلاعات فرهنگی، گردشگری و روابط عمومی بالا باشید.