اگر قصد دارید به عنوان یک تور لیدر فعالیت خود را شروع کنید ابتدا می بایست آموزش های لازم را در مورد شهر مورد نظر در یک آموزشگاه، آموزش تور لیدری برای کاشان ببینید و با کسب تجربه در سفرهای متعدد تبدیل به یک تور لیدر حرفه ای و مجرب شوید. اما اگر می خواهید یک راهنمای تور درجه یک باشید علاوه بر خواندن دروس عملی می بایست تجربیات مفیدی از سفرهای خود بدست بیاورید و البته یکسری خصوصیات اخلاقی لازم و ضروری برای راهنمایان تور وجود دارد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

ویژگی ها و وظایف تور لیدر کاشان

شما که به عنوان راهنمای گردشگری، آموزش تور لیدری برای کاشان را گذرانده اید می بایست در مورد جاذبه های گردشگری، آثار باستانی، موزه ها، اماکن تفریحی، اقامتگاه ها، هتل ها، رستوران ها، مراکز معتبر خرید سوغاتی، مراکز خرید و … اطلاعات کامل و جامعی داشته باشید. تور لیدر می بایست توانایی و قدرت صحبت کردن با تمامی افراد در هر سن و سالی را داشته باشد و با توجه به نیازهای تمامی افراد تصمیم گیری هایی درست داشته باشد. می بایست با مدیریت زمان و هزینه ها، برنامه ریزی دقیقی از آغاز تا پایان سفر داشته باشید. در واقع نظم و ترتیب در سفر نیازمند زمان بندی و درایت تور لیدر می باشد.

خوش رویی، روابط عمومی بالا، صبر، اعتماد به نفس، مهربانی، مدیریت شرایط بحرانی و سلامتی جسم و روان از دیگر خصوصیات اخلاقی و رفتاری یک راهنمای گردشگری درجه یک می باشد. در واقع اگر یکی از این موارد را نداشته باشید به مشکل برخواهید خورد. پس اگر حتی در یکی از این مهارت ها کمی ضعف دارید، برای تقویت آن تلاش کنید.

اگر آدم صبوری نیستید و زود عصبی می شوید، تور لیدری شغلی مناسب برای شما نمی باشد زیرا با توجه به این که تعداد زیادی از افراد مختلف با فرهنگ و تربیت و سنین متفاوت در تور شما قرار دارند می بایست به عنوان رهبر جوی شاد و مثبت ایجاد کنید تا در طول سفر همه ی مسافرین با یکدیگر دوست و همراه باشند

مدیریت بحران در شرایط سخت و غیر قابل پیش بینی باید جزء توانایی های یک تور لیدر حرفه ای باشد.

چگونه تور لیدر شویم؟

اگر که می خواهید به عنوان تور لیدر فعالیت خود را آغاز کنید بهتر است ابتدا دوره های تور لیدری را در یکی از موسسات آموزشی بگذرانید تا اطلاعات لازم را کسب کنید. برخی از دروس تدریس شده در این کلاس ها شامل: شناخت اماکن تاریخی ایران، آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی، آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین، شناخت موزه های ایران، قوانین و مقررات گردشگری، فن بیان و سخنوری، کاربرد فناوری اطلاعات در سفر، شناخت موزه، زبان تخصصی و … .

علاقه مندان به شغل تور لیدری می بایست مهارت ها و تخصص های لازم را برای این شغل بدست بیاورند. برای این کار ابتدا می بایست در کلاس های آموزشگاه شرکت کنند سپس با گذراندن آزمون های داخلی و آزمون سراسری تور لیدری که توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود می توانید به عنوان یک راهنمای تور در یکی از موسسات گردشگری فعالیت خود را آغاز کنید. مدت زمان این کلاس ها عموما 6 ماه می باشد.