اگر به دنبال شغلی هیجان انگیز و پر از نشاط هستید و از پشت میز نشستن خسته شده اید یکی از انتخاب های شما قطعا تور لیدری می باشد. اگر با این حرفه آشنا نیستید و می خواهید در مورد آموزش تور لیدری برای شیراز اطلاعات کافی به دست آورید با ما همراه باشید:

چگونه تور لیدر شویم؟

برای این که تور لیدر شوید ابتدا باید با تور لیدری و وظایف آن به خوبی آشنا شوید. تور لیدر همان راهنمای تور و یا راهنمای گردشگری است که مدیریت و رهبری یک سفر را بر عهده دارد. برای تور لیدر شدن دو مرحله کلی در پیش دارید. اول باید در کلاس های آموزش تور لیدری برای شیراز ثبت نام کنید و در مرحله دوم در آزمون اصلی که توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود شرکت کنید. البته خصوصیات یک تور لیدر حرفه ای علاوه بر تحصیلات و داشتن علم گردشگری به شخصیت او نیز برمی گردد که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد:

ویژگی های یک تور لیدر

شما به عنوان رهبر گروهی که تعدادی از افراد را به شیراز برای سفر برده اید می بایست اطلاعات دقیق و کامل از جاذبه های گردشگری، آثار باستانی و قدیمی، اماکن تفریحی، رستوران ها، مراکز خرید و … را داشته باشید تا بتوانید در مدت زمانی که در شیراز هستید آن ها را با تمامی این جاذبه ها به خوبی آشنا کنید.

مدیریت زمان و هزینه ها از مهم ترین ویژگی های یک تور لیدر مجرب به شمار می رود.

روابط عمومی بالا، خوش سخن بودن، با مهربانی و احترام صحبت کردن و ایجاد رابطه ای صمیمی در برخورد با تمامی افراد تور شما را به عنوان بهترین تور لیدر در ذهن مسافرانتان ثبت می کند ( این ویژگی ها باید در شخصیت و رفتار شما وجود داشته باشد و روز به روز آن را تقویت کنید و بهتر است بدانید که این موارد در کلاس های دوره های تور لیدری آموزش داده نمی شود) و همین امر موجب می شود تا در سفرهای بعدیشان شما را به عنوان راهنمای تور انتخاب کنند.

مدیریت بحران در شرایط سخت و غیر قابل پیش بینی باید جزء توانایی های یک تور لیدر حرفه ای باشد.

نکته مهم تور لیدری برای شیراز

با توجه به این که شیراز یکی از قطب های گردشگری ایران است که سالیانه علاوه بر مسافرین داخلی، گردشگران خارجی زیادی به آن سفر می کنند بهتر است به زبان دوم به عنوان راهنمای تور مسلط باشید. زبان دوم را می توانید انگلیسی، اسپانیایی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و … انتخاب کنید.

به طور کلی شهرهای تاریخی و باستانی ایران مانند شیراز در بین گردشگران خارجی از محبوبیت خاصی برخوردار است پس شما به عنوان نماینده ای از کشور ایران باید به خوبی آن ها را راهنمایی کنید تا تجربه ای فراموش نشدنی را به عنوان سوغات با خود به کشورشان ببرند.