برای این که بخواهید یک تور لیدر مجرب باشید و به صورت جدی این حرفه را به عنوان شغل اصلی ادامه دهید می بایست با تعریف و وظایف یک راهنمای گردشگری به خوبی آشنا شوید. آموزش تور لیدر ویژه بانوان و یا آقایان هیچ فرقی ندارد تنها ممکن است تجربیات یک خانم به نسبت یک آقا کمی متفاوت باشد که در این مقاله تخصصا راجع به آموزش تور لیدر ویژه بانوان برای شما خواهیم گفت.

تور لیدر ویژه بانوان

تور لیدر به کسی گفته می شود که تمام برنامه ریزی ها و مدیریت یک سفر 5 تا 50 نفره را به عهده داشته باشد. وظایف تور لیدر از لحظه ی شروع سفر تا دقیقه های آخر آن ادامه دارد پس خارج از جذابیت های این حرفه، سختی های خاصی نیز دارد. اگر به عنوان یک خانم می خواهید پا در این شغل پر از ماجراجویی بگذارید بهتر است به خوبی با آن آشنا باشید. ممکن است چندین روز نتوانید خوابی درست داشته باشید و یا هفته ها پشت سر هم در سفر باشید و وقت نکنید به خانه و خانواده خود سر بزنید. به طور کلی تور لیدری بیشتر برای افراد مجردی که مسئولیت های همسر بودن را ندارند مناسب می باشد.

تمامی دروس تدریس شده در کلاس های تور لیدری برای خانم ها و آقایان یکسان می باشد. دوره های تور لیدری در آموزشگاه های معتبر برگزار می شود که شما عزیزان می توانید به راحتی از طریق اینترنتی و حضور در موسسه ثبت نام کنید.

ویژگی های تور لیدر خانم

اگر به عنوان یک خانم تصمیم به تور لیدر شدن دارید و می خواهید در کار خود ممتاز باشید بهتر است نکات زیر را رعایت فرمایید:

  • دلسوز و مسئولیت پذیر
  • توانایی مدیریت زمان و هزینه ها
  • ظاهری آراسته و مرتب
  • توانایی برقراری ارتباط با تمامی اعضای تور
  • روابط عمومی بالا
  • آشنایی کامل نسبت به فرهنک شهر یا کشور مقصد
  • داشتن اطلاعات دقیق در مورد جاذبه های گردشگری و اماکن تفریحی
  • توانایی مدیریت شرایط بحرانی
  • صبور بودن در برابر سلایق گوناگون
  • ایجاد فضایی مثبت برای تمامی مسافرین تور

پس از گذراندن دوره های تور لیدری و قبولی در امتحان های مربوطه با نمره ی بالای 12، حال می بایست برای گرفتن کارت تور لیدری به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه فرمایید تا با قبولی در آزمون و مصاحبه کارت خود را دریافت کرده و فعالیت خود را آغاز کنید. البته بسیاری بر این باورند که پس از گرفتن این کارت می توانند یک راهنمای تور حرفه ای باشند اما این طور نیست و شما برای این که در کار خود حرفه ای شوید نیاز به تجربیات و سفرهای متعدد دارید.

تفاوت تور لیدر خانم و آقا

اگر به دنبال این هستید که بدانید برای تور لیدری خانم ها بهتر هستند و یا آقایان باید بگوییم تنها تفاوت و برتری این دو با یکدیگر خارج از بحث جنسیت در مورد تعداد برگزاری تورهای داخلی و خارجی و همچنین سابقه کار و تجربه می باشد. هر راهنمای گردشگری که بیشترین تورهای مسافرتی را برگزار کرده باشد بیشتر در مورد مدیریت و زمان و هزینه ها اطلاعات دارد پس موفق تر خواهد بود. قدرت حفظ کردن اطلاعات یک شهر یا کشور، توانایی برقراری ارتباط درست توام با مهربانی و مدیریت از ویژگی های یک تور لیدر موفق و حرفه ای به شمار می رود.