ما در این بخش سعی داریم شما را با مفهوم تور لیدر، وظایف و فواید آن به صورت کامل آشنا کنیم تا در صورت علاقه مندی به این کار بتوانید به صورت حرفه ای فعالیت خود را آغاز کنید.

تور لیدر کیست؟

تور لیدر یعنی راهنمای تور، کسی که می تواند رهبر یا اداره کننده سفری یک تا چند روزه باشد. راهنمای گردشگری در واقع سرپرست و برنامه ریز یک سفر با ظرفیت 5 تا 50 نفر است که با توجه به تجربیاتی که طی سفرهای متعدد به دست آورده است در آن سعی دارد تمامی مسائل را به بهترین شکل ممکن مدیریت کند. تمامی افرادی که در این تور حضور دارند، اعم از راننده اتوبوس، آشپز و مسافرین می بایست طبق برنامه ریزی تور لیدر عمل کنند.

یک تور لیدر حرفه ای علاوه بر استعداد مدیریت همزمان می بایست نسبت به شهر یا کشوری که می رود اطلاعات کامل گردشگری داشته باشد، این اطلاعات شامل دانستن بهترین جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، تاریخچه ی فرهنگی، آثار باستانی و همچنین بهترین و کوتاه ترین مسیرهای رفت و آمد در سطح شهر می باشد. راهنمای تور باید حافظه ای قوی داشته باشد تا بتواند تمامی این اطلاعات را حفظ کند و به زبانی راحت و قابل فهم انتقال دهد. البته که داشتن روابط عمومی بالا، ایجاد رابطه خوب با مسافران، داشتن ظاهری آراسته و مرتب از دیگر خصوصیات یک تور لیدر درجه یک می باشد.

در کنار مهیج بودن کار تور لیدری سختی هایی نیز دارد که شاید تحمل آن برای خیلی از افراد نا ممکن باشد. یک تور لیدر خوب باید به صورت 24 ساعته در اختیار مسافرین خود باشد و به آن ها راهنمایی بدهد، راهنمایی در مورد بهترین مراکز خرید و رستوران های آن محدوده و … . حجم کاری تور لیدر در ایام تعطیل و مناسبتی سال بسیار فشرده بوده و ممکن است روزها نخوابد. به طور کلی یک راهنمای تور تمام وقت در خدمت گردشگران و اعضای تور خود می باشد.

چگونه تور لیدر شویم؟

اگر قصد دارید در هر کاری به اوج موفقیت و کسب درآمد برسید، علاوه بر به دست آوردن تجربه می بایست تحصیلاتی مرتبط با رشته مورد نظر داشته باشید و یا مطالعاتی گسترده در آن زمینه انجام دهید. شما عزیزانی که می خواهید این حرفه را به صورت حرفه ای و به عنوان شغل اصلی ادامه دهید تا بهترین باشید، می بایست ابتدا دوره های تور لیدری را در آموزشگاه ها بگذرانید و یا به صورت جدی تر در یکی از گرایش های اکوتوریسم، تور لیدر خارجی، تورلیدر طبیعت گردی و یا موزه گردی آموزش ببینید. گذراندن کلاس های تور لیدری به شما اطلاعاتی دقیق و کامل می دهد تا با وظایف اصلی و فرعی خود به عنوان یک تور لیدر مجرب و ممتاز آشنا شوید.

وظایف تور لیدر

  • زمان بندی دقیق و درست برای بازدید از تمامی جاذبه های گردشگری و اماکن تفریحی شهر مورد نظر
  • پشتیبانی و حضور 24 ساعته در طول کل سفر
  • آگاهی کامل در مورد وسایل مورد نیاز و ضروری سفر
  • داشتن اطلاعات دقیق در مورد رستوران های خوب و مراکز خرید آن محدوده
  • تسلط داشتن به دیگر زبان ها مخصوصا زبان انگلیسی از ویژگی های ممتاز یک تور لیدر حرفه ای می باشد
  • انتخاب مسیر کوتاه و جذاب برای سفرهای درون شهری