راهنمای تور، راهنمای گردشگری یا همان تور لیدر همگی به یک معنی می باشند و به کسی که رهبری و مدیریت یک تور مسافرتی را بر عهده می گیرد راهنمای تور می گویند. شما اگر در برقراری ارتباط با دیگر افراد موفق هستید و در زمینه های تاریخ و هنر علاقه به یادگیری دارید می توانید به یک تور لیدر خوب تبدیل شوید.

در واقع یک راهنمای گردشگری کسی است که اطلاعات دقیق، کامل و ویژه ای نسبت به آداب و رسوم، خصوصیات فرهنگی، شرایط اقلیمی، معماری شهرها و کشورها دارد. راهنمای تور در یک سفر با شما همراه می شود و شما را در شرایط گوناگون راهنمایی و پشتیبانی می کند و همچنین اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار می دهد.

تور لیدر مسئولیت های متفاوتی دارد که در هر کدام باید بهترین باشد، اما از وظایف اصلی او می توان به مدیریت هزینه ها و زمان، همچنین نظارت بر انجام درست کارهای برنامه ریزی شده اشاره کرد. راهنمای تور باید حافظه ی تصویری و حفظیات خوبی داشته باشد تا بتواند تمامی رویدادها، اطلاعات تاریخی و معماری، جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، صنایع دستی، آثار باستانی و … را به ذهن خود بسپارد و به زبانی ساده و قابل فهم به گردشگران تور خود توضیح دهد. این توضیحات باید به گونه ای باشد که مسافرین به خوبی با فرهنگ و تاریخچه ی شهر یا کشور مورد نظر آشنا شوند و به خاطر بسپارند.

تور لیدر باید در تمامی لحظات سفر در دسترس باشد و به صورت 24 ساعته پاسخگوی سوال های گردشگران باشد پس در برخی سفر ها ممکن است زودتر از همه از خواب بیدار شوید و دیرتر از همه به رختخواب بروید. حجم کاری و تعداد روزهایی که در ایام تعطیل سر کار هستید بسیار فشرده است و ممکن است هفته ها از خانه و خانواده به دور باشید، از این رو بسیاری از افراد این شغل را به عنوان کاری نیمه وقت در نظر می گیرند و در کنار آن شغلی دیگر را برای تامین نیازهای روزمره خود انتخاب می کنند. تعداد افرادی که تور لیدری را به عنوان شغل ثابت خود انتخاب می کنند بسیار کم است زیرا محدودیت سنی دارد، ممکن است روزهایی زیادی را در کنار خانواده نباشید و البته پشتیبان بیمه ای ندارید.

راهنمایان تور در واقع زندگی خود را وقف مسافرت و اعضای گروه های گردشگری خود می کنند، آن ها این سبک زندگی کردن را انتخاب کرده و با عشق کار خود را ادامه می دهند. راهنمای تور پس از گذراندن دوره های تور لیدری در آژانس های مسافرتی کار خود را آغاز می کند.

وظایف و خصوصیات یک تور لیدر حرفه ای و مجرب خیلی بیشتر از این مواردی است که برای شما نام برده ایم که اگر به مقاله های قبلی رجوع کنید می توانید با وظایف تور لیدر به خوبی آشنا شوید.