برای این که یک تور لیدر خوب و حرفه ای باشید ابتدا باید به وظایف خود آشنایی کامل داشته باشید، سپس شناخت کامل از چالش ها و سختی های این حرفه، پس از قبولی تمامی این موارد و تحصیل و کسب دانش می توانید به عنوان یک تور لیدر خوب فعالیت خود را آغاز کنید. حال این سوال در ذهن هر راهنمای توری به وجود می آید که یک تور لیدر خوب چه ویژگی هایی دارد؟ ما در این مقاله شما را با این ویژگی ها آشنا می کنیم پس با ما همراه باشید.

مدیریت و سازماندهی

شما به عنوان یک راهنمای توری که دوره های تور لیدری را گذرانده اید و تور های مسافرتی زیادی را رهبری کرده اید می بایست در مدیریت و سازماندهی بسیار قوی باشید تا در این حرفه موفق شوید. مدیریت شامل زمان و هزینه ها می شود، این که بدون ولخرجی بهترین ها را در اختیار گردشگران تور خود قرار دهید و در مدت زمان محدودی که در اختیار دارید آن ها را با فرهنگ، معماری و جاذبه های گردشگری شهر مورد نظر آشنا کنید. در آخر هم با سازماندهی به نیازهای افراد و توجه به درخواست های آن ها، همچنین رفع مشکلات بهترین و به یاد ماندنی ترین سفر را برای مسافرین تور خود رقم بزنید.

صبور و فداکار باشید

اگر نمی توانید در مقابل مشکلات غیر قابل پیش بینی در سفر و یا شنیدن بیش از 10 نوع نظر مختلف صبوری کنید و یک به یک پاسخگوی آن ها باشید قطعا در این شغل موفق نخواهید شد و بیشتر از همه خودتان از نظر روحی آسیب می بینید. شما با فداکاری می توانید همدلی و مهربانی را بین گردشگران ایجاد کنید و با این کار جو تور را شاد و مثبت نگه دارید. با صبر و شکیبایی هم مشکلات را یکی پس از دیگری حل کنید و به هیچ عنوان نباید تور لیدری عصبانی و خشمگین باشید.

روابط عمومی بالا و خوش سخن بودن

برای این که بدانید یک تور لیدر خوب چه ویژگی هایی دارد بهتر است یکی از مهم ترین اصل ها را روابط عمومی بالا و خوش سخن بودن نام برد. شما به عنوان یک تور لیدر حرفه ای باید با یک کودک 10 ساله، جوان 20 ساله و فرد میان سال به گونه ای رفتار کنید که هر کدام از آن ها بتوانند در گروه با رضایت و خشنودی حضور داشته باشند و با شما ارتباط خوبی برقرار کنند. این که بتوانید در مورد جاذبه های گردشگری و یا بناهای تاریخی با زبانی ساده و شیوا سخن بگویید تا تمامی افراد تور متوجه آن شوند از ویژگی های یک تور لیدر خوب به شمار می رود.

در کنار موارد ذکر شده قبل از این که این خصوصیات و ویژگی ها را داشته باشید باید به خوبی سرفصل ها و دروس آموزش داده شده در دوره های تور لیدری را از بر باشید و تخصصا در مورد شهر یا کشور مورد نظر اطلاعات داشته باشید. به طور مثال در مورد آب و هوا در 4 فصل، لوازم و لباس ضروری، آثار باستانی، صنایع دستی، فرهنگ و زبان مردم بومی و … .