برای این که در هر کاری موفق شوید باید بتوانید یکسری خصوصیات و ویژگی ها را در خود تقویت کنید. اگر قصد دارید تور لیدری حرفه ای محبوب باشید و طی سال تورهای گردشگری زیادی را مدیریت کنید باید ابتدا بدانید که تور لیدر چه خصوصیاتی دارد و چه دوره هایی را برای آموزش تور لیدری بگذراند. برای پاسخ به این سوال و آشنایی کامل با تور لیدری با ما همراه باشید.

خصوصیات تور لیدر

پس از گذراندن دوره های تور لیدری در آموزشگاهی معتبر و کسب نمره قبولی (حداقل 12) باید برای آزمون سراسری که توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرفته می شود، شرکت کنید. این آزمون سالی 2 بار در ماه های بهمن و مرداد برگزار می شود که برای ثبت نام توسط آموزشگاه اطلاع رسانی می شود. پس از قبولی در این آزمون به شما کارت تور لیدری صادر می شود که با آن می توانید فعالیت رسمی خود را در یکی از آژانس های مسافرتی شروع کنید. اما در کنار تحصیلات، خصوصیات یک تور لیدر چیست؟

مدیریت، سازماندهی و آینده نگری

در مرحله اول پس از گذراندن کلاس های آموزش تور لیدر و اخذ کارت تور لیدری می بایست توانایی مدیریت زمان و هزینه ها را داشته باشید، به این صورت که تمامی مخارج سفر را از روز اول تا روز آخر براورد کرده و طبق آن خرج کنید. شما به عنوان راهنمای تور باید در مدت زمان محدودی که در اختیار دارید بیشترین و بهترین جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، صنایع دستی، آثار باستانی، مناطق سر سبز و … را به مسافرین تور خود معرفی کنید تا سفری به یادماندنی در ذهنشان باقی بماند. با آینده نگری می توانید بدون داشتن استرس تور مسافرتی بی نظیری را برگزار کنید که در آن مسافرین خوشنود و خوشحال از سفر باشند.

صادق، وفادار و دلسوز

راهنمای تور باید فردی باشد که تمامی اشخاص با هر سن و سالی به او اعتماد کنند. این حس اعتماد فقط با صداقت و روراست بودن تور لیدر میسر می شود، اگر مسافرین تور شما را فردی با صداقت بدانند کارهای شما و تصمیمات سفر برای شما بسیار راحت می شود. با وفاداری و دلسوزی نسبت به جان و مال مردم در دل تمامی اعضای تور جا باز می کنید و در سفرهای بعدی ترجیح می دهند شما را به عنوان راهنمای تور خود انتخاب کنند.

با انگیزه، ماجراجو و انرژی مثبت

این انرژی مثبت و شور و هیجان شماست که باقی افراد را در گروه شاد و پر انرژی می کند. این شما هستید که انرژی مثبت را به تور منتقل می کنید، پس به عنوان یک تور لیدر حرفه ای فراموش نکنید که همیشه حس هیجان و ماجراجویی در شما زنده باشد تا لحظات سفر به بهترین روش ممکن سپری شود.