اگر در مورد ویژگی ها، شرایط و چالش های شغل راهنمایان تور اطلاعات دقیقی ندارید و از طرفی قصد دارید این حرفه را به صورت جدی دنبال کنید به شما پیشنهاد می کنیم با ما در این مقاله همراه باشید. اولین سوالی که در ذهن شما شکل خواهد گرفت این است که: چرا تور لیدر شویم؟ برای تور لیدری چه میزان تحصیلات لازم است؟ تور لیدری را از کجا شروع کنیم؟ درآمد تور لیدری و خیلی سوال های دیگری که ممکن است قبل از آشنایی برای شما ایجاد شود، پس ما را دنبال کنید.

دوره های آموزشی تور لیدری

قبل از این که بخواهیم در مورد کلاس های تور لیدری برای شما بگوییم باید بدانید که برای شرکت در این دوره ها باید حداقل مدرک کارشناسی و یا اشتغال به تحصیل از ترم 3 به بعد مقطع کارشناسی داشته باشید.

آموزشگاه های معتبری در سطح تهران وجود دارند که کلاس هایی برای آموزش راهنمای تور برگزار می کنند. در این دوره که حدودا 6 ماه به طول می انجامد سرفصل ها و دروسی را توسط اساتید مجرب به شما آموزش می دهند که لازمه ی کار شما در آینده شغلیتان می باشد. از جمله این کتاب ها می شود به : قوانین و مقررات گردشگری، فنون و مهارت های تور گردانی، اکوتوریسم و طبیعت گردی، شناخت روحیات ملل، معماری ایران و جهان، سخنوری و فن بیان و … اشاره کرد. پس از گذراندن این دوره و کسب قبولی حداقل نمره 12 در امتحان نهایی می توانید برای آزمون سراسری که توسط سازمان میراث فرهنگ و گردشگری برگزار می شود شرکت نمایید.

تور لیدری

از آن جایی که تور لیدری شغلی پر از هیجان، سفر و گشت و گزار در شهر ها و کشورهای مختلف است، برای بسیاری از جوانان 18 تا 25 سال شغلی جذاب و خوب به نظر می رسد. این که روزها و ساعت ها را با افراد مختلف در سفرهایی متفاوت باشید و به عنوان رهبر تور آن ها را با محیط های جدید آشنا کنید قطعا شگفت انگیز می باشد. تصور کنید هر روز در جاده هایی سر سبز و منطقی با پوشش گیاهی مخصوص، منظره ها و چشم اندازهایی فوق العاده و بسیاری از جاذبه های گردشگری، اماکن تفریحی، مردم با گویش و لهجه های متفاوت، همچنین فرهنگ و اقوام مختلف ایران زمین و دیگر کشورهای خارجی را می بینید و در آخر خاطرات و تجربیاتی به یاد ماندنی را برای خود و مسافرین تور خود قم می زنید.

البته که در کنار این مزایایی که نام برده شد، مسئولیت های دشواری هم بر روی دوش راهنمای تور است که در کنار این لذت ها قابل تحمل است. به طور مثال باید دیرتر از بقیه به رختخواب بروید و زودتر از همه برخیزید، روزها و یا هفته ها از خانه و خانواده به دور هستید، باید تمامی مشکلات شخصیتان را فراموش کنید و با روحیه بالا و انرژی مثبت مسافرین تور خود را راهنمایی کنید، با کلامی شیوا به همراه صبر و شکیبایی به صورت 24 ساعته در اختیار گردگران باشید و از همه مهم تر مدیریت زمان و هزینه ها نیز بر عهده شما می باشد.