جاذبه های گردشگری یزد

یزد یکی از شهرهای توریستی و گردشگری ایران است که جاذبه های تاریخی بسیاری را در دل خود جای داده است. شما به عنوان یک تور لیدر حرفه ای می بایست در مورد تاریخچه ی تک تک این جاذبه ها و اماکن تفریحی موجود در این شهر اطلاعات دقیق و کاملی داشته باشید و به راحتی با بیانی شیوا به مسافرین تور خود انتقال دهید. در این بخش می خواهیم شما را با تعدادی از بهترین جاذبه های گردشگری یزد آشنا کنیم. با ما همراه باشید:

میدان وقت الساعه

از اولین و قدیمی ترین ساعات شهری ایران است. این برج ساعت در زمان قاجار توسط فردی به نام ابوبکر ساخته شده است. طراحی آن با آجر و کاشی های نقاشی شده و زیبا جلوه ی آن را دو چندان کرده است. این ساعت در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

میدان امیر چخماق

میدان امیر چخماق یکی از زیبا ترین نماد های شهر یزد به شمار می رود که در آن بناهای تاریخی و قدیمی با معماری کهن ایرانی وجود دارد. از مهم ترین این جاذبه ها تکیه ای با مناره های با شکوه و بلند است. قدمت این میدان به قرن 9 هجری قمری باز می گردد که در زمان حکومت تیموریان توسط شخصی به نام امیر جلال الدین چخماق طراحی و ساخته شده است.

خانه لاری ها

در هر قسمت از این شهر تاریخی یک بنا و آثار باستانی ارزشمند به چشم می خورد که البته شکوه و جلال هر کدام در یک مقاله وصف ناپذیر است. در زمان های قدیم، در حدود 200 سال پیش لاری ها به منظور تجارت از استان فارس به یزد می رفتند. معماری داخلی اتاق های این عمارت نشان از شکوه و اعیانی بودن آن دارد. این خانه در سال 1357 به ثبت ملی رسید. ساعات بازدید نیز از 9 صبح تا 19 عصر می باشد.

آب انبار شش بادگیر

شهر یزد با توجه به اقلیمی که دارد بسیار گرم و خشک بوده، از این رو در زمان های قدیم بادگیرهایی تعبیه کردند که در فصول گرما هوای خنک و مطلوبی داشته باشند. از بین 75 آب انباری که در شهر یزد وجود دارد تنها یکی از آن ها 8 وجهی است که به آن آب انباز شش بادگیر می گویند. این آب انبار بزرگ ترین آب انبار موجود در شهر یزد است که حجم آن 2000 متر مکعب می باشد. این آب انبار دارای 2 خروجی است که یکی برای عبور و مرور زرتشتیان و دیگری برای مسلمانان بوده است.

برج خاموشان

برج خاموشان بر روی کوهی به نام دخمه قرار گرفته است که در زمان های قدیم محلی برای زرتشتیان بوده که جسد مردگان خود را در آن قرار می دادند تا توسط پرندگان و جانوران خرده شوند. با این که با گذر زمان این بنا بسیار فرسوده شده اما هنوز هم برای بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی جذاب به نظر می رسد.

آتشکده ورهرام

آتشکده ورهرام که به آتشکده ی بحرام مشهور است یکی از بهترین جاذبه های این شهر تاریخی به شمار می رود. در این بنا آتشی وجود دارد که 1500 سال است که خاموش نشده. شما گردشگران عزیز می توانید از پشت شیشه این آتش را تماشا کنید. زمان بازدید از این بنا 8 صبح تا 18 عصر می باشد.